Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte Cassino

(Łukasz Saptura)

Akademia Twórczości działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaprasza na wyjątkową wystawę zatytułowaną „Mieszkańcy Skierniewic i Powiatu w Bitwie o Monte Cassino – w 80. rocznicę bitwy”. Ekspozycja ta, zorganizowana z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, prezentuje udział mieszkańców Skierniewic i okolic w tej historycznej bitwie. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich.

Bitwa o Monte Cassino, zakończona zwycięstwem 18 maja 1944 roku, była kluczowym momentem w kampanii włoskiej podczas II wojny światowej. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, w szczególności 2 Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa, odegrały w niej znaczącą rolę. W ramach alianckiej operacji, Polacy rozpoczęli natarcie 11 maja 1944 roku, mając za zadanie zdobycie skalistego kompleksu wzgórz Monte Cassino, kluczowego elementu niemieckiej Linii Gustawa.

Pierwsze natarcie, będące jednocześnie czwartym podejściem alianckim, nie przyniosło sukcesu z powodu silnej niemieckiej obrony. Polscy żołnierze musieli zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami bojowymi – zimnem, upałem, brakiem wody oraz ciągłym ostrzałem nieprzyjaciela. Po nieudanym ataku, który miał miejsce w nocy z 12 na 13 maja 1944 roku, polskie oddziały zmuszone były się wycofać. Dopiero w kolejnym natarciu, 17 maja, Polacy zdobyli wzgórza, co umożliwiło przełamanie niemieckiej obrony i otworzenie drogi na Rzym.

Udział skierniewiczan i mieszkańców powiatu skierniewickiego w zdobyciu Monte Cassino

W bitwie o Monte Cassino brało udział blisko 30 mieszkańców Skierniewic i powiatu skierniewickiego. Trzech z nich poległo i zostało pochowanych na cmentarzu wojennym pod Monte Cassino. Ich odwaga i poświęcenie są przykładem niesamowitej determinacji, z jaką polscy żołnierze walczyli o wolność swojej ojczyzny.

Jak podkreśla Aneta Kapelusz z Akademii Twórczości w Skierniewicach, wystawa, to hołd dla 36 mieszkańców Skierniewic i powiatu skierniewickiego, którzy brali udział w tej ważnej bitwie.

- Z wielkim szacunkiem wspominamy tych, którzy polegli w walce o Monte Cassino. Wśród nich byli: plutonowy Jan Duda ze Starbacichy, który służył w 17 Batalionie Strzelców 5 Kresowej Dywizji Piechoty, plutonowy Jan Dziuda z Drzewiec, który walczył w 15 Batalionie Strzelców 5 Kresowej Dywizji Piechoty, kapral podchorąży Andrzej Sienkiewicz ze Skierniewic, członek 1 Batalionu Strzelców 3 Dywizji Strzelców Karpackich, starszy strzelec Marcin Woźniak z Wysokienic, który poległ pod Ankoną, plutonowy Stanisław Tomasik ze Skoczykłód, który zginął podczas bitwy o Bolonię. Wszystkich ich pochowano na cmentarzach wojennych we Włoszech, gdzie ich groby są świadectwem ich odwagi i poświęcenia.

Nie możemy jednak zapominać o tych, którzy przeżyli i wrócili do Polski, niosąc ze sobą ciężkie doświadczenia wojenne. Wśród nich byli m.in.: bombardier Wojciech Barańczyk z Mszadli, starszy pancerny Bronisław Bil ze Skierniewic, plutonowy Feliks Dzierzbicki z Bolimowa, plutonowy Bolesław Galik ze Starej Rawy, plutonowy Wacław Godlewski ze Skierniewic, kanonier Aleksander Grudzień z Bolimowa.

Ich historie, podobnie jak historie wielu innych, których dzisiaj wspominamy, są świadectwem niezłomności ducha i niebywałej odwagi. Wśród naszych bohaterów są również ci, którzy pozostali na Zachodzie po zakończeniu wojny, jak kapitan Władysław Żebrowski, pochowany w Montrealu w Kanadzie, czy starszy strzelec Józef Mijalski, który osiedlił się w Wielkiej Brytanii.

Wystawa prezentuje bogaty zbiór eksponatów związanych z bitwą o Monte Cassino

Zwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi: broń ręczną i maszynową, mundury i hełmy, wyposażenie wojskowe oraz liczne pamiątki osobiste, takie jak odznaczenia, odznaki, legitymacje i dyplomy.

Dodatkowo, wystawę wzbogacają oryginalne fotografie oraz literatura poświęcona tej historycznej bitwie. Jednym z głównych punktów ekspozycji będą sztandary 18 Pułku Piechoty i 26 Pułku Artylerii Lekkiej, a także replika sztandaru 5 Kresowej Dywizji Piechoty 2 Korpusu Polskiego, prezentowane przez członków grupy rekonstrukcyjnej 18 Pułku Piechoty.

Wystawa „Mieszkańcy Skierniewic i Powiatu w Bitwie o Monte Cassino – w 80. rocznicę bitwy” to nie tylko hołd oddany bohaterom sprzed 80 lat, ale także lekcja historii dla młodszych pokoleń. Dzięki zgromadzonym eksponatom, pamiątkom oraz rekonstrukcjom, odwiedzający mają niepowtarzalną okazję poznać bliżej wydarzenia, które wpłynęły na losy Europy i Polski podczas II wojny światowej.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~łowicka konserwa 2 24 dni temu

  był jeszcze jeden żołnierz z Wysokienic, który przeżył i wróci do domu, nie pamiętam jego nazwiska, był jeszcze jeden z Michowic, pamiętam jak zmarł w latach 80, mój tato wspominał że zmarł ten co walczył pod Monte Cassino

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wnuczka 1 26 dni temu

  Autor artykułu pominął nazwiska dwóch uczestników bitwy pod Monte Cassino Pana Franciszka Kubę i Pana Jana Plaka, którzy po wojnie powrócili do Skierniewic.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA