Jedyna taka trasa biegowa w Polsce. Wzorem jest projekt szwajcarskiego zakładu ubezpieczeń

W zawodach „Biegamy Polesie” w minioną niedzielę (16.06) wzięło udział ok. 460 zawodników, w tym 292 dzieci w wieku od 3 do 16 lat. W tłumie znaleźliśmy naprawdę wielu biegaczy ze Skierniewic. Doceniają infrastrukturę, która tu powstała.

Teresa Richoz-Antos, prezes Fundacji Biegamy Polesie od 40 lat mieszka w Szwajcarii. To jej druga ojczyzna. Miłość do rodzinnej wsi Polesie sprawiła, że 8 lat temu założyła tu klub biegacza, a od sześciu prowadzi fundację.
– Organizujemy treningi i imprezy biegowe, konferencje na temat biegania, powstała sekcja nordic walkingu, ćwiczymy pilates – wymienia prezes.

To, o czym nie mówi (za klasykiem, wszak to oczywista oczywistość) Teresa Richoz, to zbudowanie wspólnoty.

– Bieganie jest całym moim życiem i wielką miłością. Zaczęłam biegać, gdy miałam 10 lat, w technikum trenowałam biegi na 400 metrów. Startowałam w mistrzostwach Polski. Po studiach wjechałam do Szwajcarii. Tam założyłam rodzinę, tam mieszkam. Nie straciłam jednak kontaktu z moim miejscem na ziemi, regularnie przyjeżdżałam do Polski. Postanowiłam coś zrobić dla mojej miejscowości – opowiada.

"Bieganie Polesie" to inicjatywa oddolna, to przede wszystkim projekt społeczny i gotowy produkt, po który powinien sięgnąć NFZ, Ministerstwo Zdrowia w Polsce.

W niedzielę, mimo co tu dużo mówić – fatalnej pogody, do Polesia przyjechali biegacze z całej Polski. W sumie niemal pół tysiąca miłośników aktywnego spędzenia czasu.

Bieganie w Polesiu rozpoczęli najmłodsi – trzylatki. W kolejnych godzinach startowały kolejne grupy wiekowe. Po godzinie 17 na starcie stanęli dorośli biegacze. Mówili o determinacji, by pobić swoje życiowe rekordy na dystansie 5 km. Liczba biegaczy zmusiła organizatorów do puszczenia na trasę zawodników w turach.

– To pierwsza taka ścieżka biegowa w Polsce. Gdy zdecydowałam o stworzeniu trasy, chciałam promować ruch na świeżym powietrzu. Taka ścieżka zdrowia została zorganizowana w Szwajcarii przez tamtejszy zakład ubezpieczeń społecznych. Praktyczni, szanujący wydatki, Szwajcarzy, uznali, że trzeba zainwestować w profilaktykę. Miałam wzorce.

Teresa Richoz-Antos ścieżkę zdrowia wraz z infrastrukturą pobudowała w 2018 r. Trasa to 3,7 kilometra i 15 stacji do ćwiczeń. Gdy dochodziło do kolizji z przyrodą, inwestorka pierwszeństwo oddawała przyrodzie.  Prace trwały rok. Efekt jest imponujący!

Prezes fundacji zdradza, że w planach ma jeszcze budowę parkingu, bo sława wsi sprawiła, że coraz więcej miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, zagląda tu, korzysta z gościnności Polesian.

Historycznie wieś była miejscowością kolejarzy. Lokalna społeczność ma w sobie dyscyplinę mundurowych, a szwajcarskie standardy przyjęte zostały jak swoje.

Kamil Antos ze Skierniewic, z innymi biegaczami, stanął na starcie.

– Wychowywałem się w Skierniewicach, potem przez kilka lat mieszkałem w Wielkiej Brytanii, przez wiele lat w Szwecji, podróżowałem po świecie i wróciłem do miejsca, które kocham. Dziś Skierniewice, gdzie mieszkam, odkrywam na nowo. Widzę, że to miasto ma ogromny potencjał. Ze Skierniewicami wiążę przyszłość mojej rodziny i chciałbym, żeby to miasto się rozwijało w dobrym kierunku. Jestem teraz programistą w banku, mam trójkę dzieci. Bardzo podoba mi się pomysł szkoły bez dzwonków. Ważne jest to dla mnie, by dzieci mogły przyjeżdżać do szkół, przedszkoli żłobków rowerami, by odciążyć ruch miejski. Marzy mi się zielone miasto z piękną sportową infrastrukturą. Jesteśmy na najlepszej drodze – dodaje.

To była 7. edycja imprezy „Biegamy Polesie”

Wzorem lat ubiegłych, trasa biegu głównego na dystansie 5 km, przebiegała w głównej mierze po ścieżce zdrowia i terenach leśnych. Na tej samej trasie, choć na nieco krótszym dystansie, bo 3 km, odbyła się także rywalizacja Nordic Walking.

Na drodze lokalnej w Polesiu odbywały się biegi dla dzieci. Tutaj przygotowano starty w kategorii wiekowej od Bąbla po Nastolatka.

Końcowa klasyfikacja

Nordic Walking na 3 km

M.: 1. Michał Osiński - 21:51; 2. Maciej Stanecki - 21:59; 3. Adam Nowak - 23:59

K: 1. Małgorzata Cyrulewska - 25:13; 2. Donata Dobrowolska - 25:27; 3. Joanna Milczarek - 26:13

Bieg Główny na 5 km

M: 1. Szymon Sobczak - 17:34 (3:30 min/km); 2. Bartosz Antosik - 17:42 (3:32 min/km); 3. Artur Bladowski - 18:00 (3:36 min/km).

K.: 1. Julka Szymkowicz - 20:03 (4:00 min/km); 2. Sylwia Ambroziak - 21:48 (4:21 min/km); 3. Karolina Zagawa - 23:07 (4:37 min/km).

Zwycięzcom gratulujemy! Organizatorom dziękujemy za zaproszenie. Prezydentowi Skierniewic polecamy uwadze projekt ścieżki.

Treningi biegowe w Polesiu odbywają w każdy wtorek i piątek od godz. 19:15.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Inspiracje

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Jonizacja – dlaczego jest niezbędna przy...

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Rowerem przez Mazowsze

Zabawa na świeżym powietrzu

Komunijne wianuszki – piękno w wydaniu...

JEJ WYSOKOŚĆ SUKIENKA

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA