Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Data rozpoczęcia: 25.06.2024

Data zakończenia: 25.06.2024

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kolejną projekcję z cyklu

(materiały prasowe DKF "Eroica")

25 czerwca widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Trzecią część nocy” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Wtorkowy seans rozpocznie się o godzinie 19.

Film „Trzecia część nocy” to brawurowy debiut Andrzeja Żuławskiego, stworzony pod artystyczną opieką Andrzeja Wajdy. Produkcja ta nawiązuje do tematyki i stylu Szkoły Polskiej, jednocześnie wprowadzając nową, bardziej intensywną formę narracji. Żuławski eksponuje okrucieństwo, moralny chaos i naturalistyczne obrazy, co nadaje jego dziełu wyjątkowy charakter.

Głównym bohaterem filmu jest Michał (grany przez Leszka Teleszyńskiego), młody mężczyzna, który traci żonę i syna na jego oczach podczas okupacji Lwowa. Zdesperowany, postanawia włączyć się w działalność konspiracyjną. Podczas ucieczki przed Niemcami trafia do mieszkania Heleny (Małgorzata Braunek), kobiety łudząco podobnej do jego zmarłej żony. Helena również przeżywa tragedię – jej mąż został aresztowany przez gestapo. Michał podejmuje się opieki nad Heleną i jej dzieckiem, zdobywając środki do życia jako karmiciel wszy w Instytucie Rudolfa Weigla. Pracując nad badaniami nad szczepionką na tyfus, otrzymuje dokumenty chroniące go przed wywózką oraz racje żywnościowe. W konspiracji przyjmuje pseudonim „Szary” i próbuje odbić męża Heleny z rąk gestapo, jednocześnie walcząc z własnymi gorączkowymi halucynacjami.

„Trzecia część nocy” to film o szaleństwie moralnym wojny, który eksploruje tematy wiary, sensu istnienia i możliwości porozumienia z Bogiem. Apokaliptyczny klimat filmu wsparty jest licznymi cytatami z Apokalipsy św. Jana oraz odniesieniami do polskich romantyków, takich jak „Ojciec zadżumionych” Juliusza Słowackiego. Postać Mariana (Marek Grudziński), przyjaciela Michała, jest wyrazicielem wielu wątpliwości i refleksji dotyczących moralnych dylematów wojny. Fabuła filmu odwołuje się do autobiograficznych doświadczeń z okresu okupacji Mirosława Żuławskiego, ojca reżysera, który współtworzył scenariusz. Dzięki temu „Trzecia część nocy” jest nie tylko filmem historycznym, ale również głębokim, osobistym wyrazem przeżyć twórców.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...

Matura 2024: maturzyści poznali we wtorek wyniki...

Horror w altanie parkowej w Skierniewicach

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA