Budowa skierniewickiego ratusza kosztowała niespełna 35 000 złotych

(Foto. Mariusz Jaworski)

Ratusz w Skierniewicach stanowi jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych na terenie miasta. Powstał w 1847 roku według projektu wybitnego architekta Henryka Marconiego, jednego z czołowych przedstawicieli klasycyzmu, który znacząco wpłynął na rozwój architektury na ziemiach polskich.

Henryk Marconi (1792-1863) był włoskim architektem, który znacząco wpłynął na rozwój architektury na ziemiach polskich w pierwszej połowie XIX wieku. Jego twórczość stanowi cenny wkład do europejskiego klasycyzmu, a jego dzieła do dziś budzą podziw i uznanie.

Marconi kształcił się początkowo pod okiem swojego ojca, Leandra. Studiował jednocześnie na uniwersytecie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, zdobywając solidne podstawy teoretyczne i praktyczne. Po zakończeniu studiów, od 1811 roku, Marconi uczył rysunku w szkole średniej w Lugo.

Henryk Marconi: włoski mistrz polskiego klasycyzmu

Na ziemiach polskich pojawił się w 1822 roku, kiedy to został zaproszony przez generała Ludwika Michała Paca, aby dokończyć budowę pałacu w Dowspudzie pod Suwałkami. Było to jedno z jego pierwszych większych zleceń, które otworzyło mu drzwi do dalszej kariery w tym kraju. Od 1827 roku pełnił funkcję w Wydziale Przemysłu i Handlu Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, Duchownych i Oświecenia Publicznego. W latach 1851–1858 był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kształcił kolejne pokolenia architektów.

Imponujące „portfolio” architektonicznych projektów

Henryk Marconi zaprojektował wiele budowli, które do dziś są uważane za perły neorenesansowej architektury, zwłaszcza obiekty znajdujące się w stolicy. To między innymi Kościół św. Karola Boromeusza, Hotel Europejski, gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego czy Kościół Wszystkich Świętych. Architekt nie ograniczał się jedynie do Warszawy. Działał prężnie również w innych miastach ówczesnego Królestwa Polskiego.

„Samych kościołów postawił dwadzieścia kilka (…) Tu także zaliczyć można kaplice przy wielu kościołach i na cmentarzach postawione oraz piękny pomnik gotycki, postawiony w Wilanowie na pamiątkę Stanisława Potockiego. Z gmachów publicznych wykonał architektoniczne części wodociągów warszawskich, gmach Towarzystwa Kredytowego w Warszawie, stacyą główną drogi żelaznej warszawsko-wiedeńskiej, dawny gmach rządu gubernialnego w Lublinie, 7 ratuszów, 5 szpitali (…) 11 więzień. Pałaców prywatnych jego budowy w Warszawie i w różnych okolicach naliczyć można kilkanaście”

– wyliczał w artykule pośmiertnym „Tygodnik Ilustrowany”.

Skierniewicki ratusz: perła neorenesansu

Wśród projektów Henryka Marconiego znalazł się skierniewicki ratusz. Budynek w Skierniewickich zaprojektowany został w stylu neorenesansowym, który był charakterystyczny dla wielu dzieł Marconiego. Styl ten cechuje się nawiązaniami do renesansu włoskiego, z wyraźnym akcentem na harmonię, proporcje i elegancję. Neorenesansowe elementy ratusza obejmują bogato zdobione fasady, symetryczne układy okien oraz detale architektoniczne. Projekt Henryka Marconiego, realizowany w połowie XIX wieku, odzwierciedla jego umiejętność łączenia funkcjonalności z estetyką. Ratusz w Skierniewicach został zaprojektowany z myślą o spełnieniu roli centralnego punktu administracyjnego miasta, ale również jako miejsce reprezentacyjne, świadczące o prestiżu i znaczeniu Skierniewic.

Jak zauważył Józef Józefecki w „Dziejach Skierniewic” ratusz był pierwszą budowlą użyteczności publicznej powstałą w mieście w dziewiętnastym wieku: „Około 1835 roku powstał projekt rozebrania starego ratusza stojącego pośrodku rynku i budowy nowego. Koszt budowy oceniono na 33 367 złotych, z czego miasto posiadało 16 482 złote, a na resztę potrzebnej sumy musiała być zaciągnięta pożyczka. Ostatecznie budowę ratusza rozpoczęto w 1846 roku po zachodniej stronie rynku, a obiekt został oddany di użytku w 1847 roku”.

Trwałe dziedzictwo Marconiego

Henryk Marconi pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo, które przetrwało mimo wielu zniszczeń wojennych. Jego prace są dowodem na wielki talent i umiejętność łączenia klasycyzmu z elementami neogotyckimi i neorenesansowymi. Marconi zmarł w 1863 roku, ale jego dzieła wciąż są świadectwem jego geniuszu i wkładu w architekturę polską, a jego talent odcisnął trwałe piętno na skierniewicką przestrzeń publiczną.

Ratusz w Skierniewicach to nie tylko ważny obiekt administracyjny, ale także cenny zabytek architektoniczny, reprezentant neorenesansowego stylu w Polsce. Dzięki Henrykowi Marconiemu, Skierniewice mogą się poszczycić budowlą, która wpisuje się w krajobraz miasta i historię polskiej architektury.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 21

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Krajan 2 9 dni temuocena: 100% 

  Długi czas powiewała nad ratuszem brudna flaga miasta. Jak jest teraz?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~LILIPUTEK 1 10 dni temuocena: 100% 

  ......po zmianach w estetyce rynku......ratusz wygląda jak KURNIK - obdrapany....ponury......niedostępny ......... za to Urząd Gminy w Makowie jest przyjazny i kolorowy....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MOŻE PORA ABY KOGUCIKI RZĄDZĄCE MIASTEM ZAINWESTOWAŁY W KURZE GRZĘDY.......WÓWCZAS POJAWIĄ SIĘ ZŁOTE JAJKA - INWESTORÓW.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

historia

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Królewski portret w Skierniewicach podziwiał sam...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Dzień Zwycięstwa: obchody na cmentarzu świętego...

Genealodzy ze Skierniewic pomagają szukać korzeni

Jak skierniewicki ratusz z bonapartystami rozmawia

U genealogów w poszukiwaniu miłości

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA