Łódzkie na plus

Wracamy do tradycji, a dożynki wracają do Spały! Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się 18 sierpnia.

Wracamy do wspaniałej, przedwojennej tradycji celebrowania święta plonów – mówi marszałek Joanna Skrzydlewska, która zaprasza do udziału w dożynkach wszystkich mieszkańców Łódzkiego.

Święto rozpocznie się o godz. 11 od polowej mszy dziękczynnej przed kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polskiej w Spale, następnie barwny korowód przejdzie na plac przy stawie. W orszaku będą szli przedstawiciele wszystkich powiatów w województwie, a każdy będzie miał swój wieniec dożynkowy. Te, zgodnie z tradycją, z tegorocznych zbóż i kwiatów polnych, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich i tak, jak co roku, wszystkie wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec.

Konkurs będzie ostatnim punktem ceremoniału dożynkowego, bo najpierw uczestnicy święta skosztują chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W dożynkach weźmie udział aż sto Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Będziemy mogli spróbować chleba dożynkowego, ale również potraw regionalnych. Przygotowane przez KGW specjały zostaną ocenione w konkursie kulinarnym na najlepsze potrawy regionalne.

Swoją strefę będą miały też dzieci. Na najmłodszych będą czekały dmuchańce, wesołe miasteczko, animacje i przekąski. Dla wszystkich będą koncerty. Gwiazdami tegorocznych dożynek będą Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski.

W organizację święta plonów włącza się też Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która pomoże mieszkańcom całego regionu dostać się na to wydarzenie. Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie lodzkie.pl oraz na profilu FB Województwo Łódzkie.

 

Nowoczesny ambulans dla Łódzkiego

Nowoczesny i specjalistyczny ambulans wyjeżdża na pomoc mieszkańcom powiatów: skierniewickiego, brzezińskiego, łowickiego i zgierskiego. Karetka wraz z wyposażeniem kosztowała blisko 860 tys. zł, z czego niecałe pół miliona to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, a ponad 340 tys. zł pokryła Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

 

Najważniejsze jest, że to sami mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego projekt zakupu ambulansu. Oddali też na to zadanie ponad 6,5 tysiąca głosów. Dzięki temu możemy cieszyć się z kolejnego nowoczesnego sprzętu w naszym regionie – podkreśla Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Miejsce wyczekiwania nowego ambulansu to Lipce Reymontowskie, stamtąd będzie wyjeżdżał do interwencji.

Największa inwestycja drogowa w Łódzkiem. Obwodnica Bełchatowa nabiera kształtów

Wakacje powoli nabierają rozpędu, ale przebudowy i remonty dróg wojewódzkich idą pełną parą. Wiele z nich to potężne inwestycje, które będą miały ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Najbardziej spektakularny przykład to oczywiście wschodnia obwodnica Bełchatowa, czyli największy kontrakt w historii wojewódzkich inwestycji drogowych!

Prace budowlane w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 484 w Bełchatowie trwają od 2023 r. Widać już jezdnię wschodniej obwodnicy miasta. Na ukończeniu są prace ziemne. Wykonywane są warstwy konstrukcyjne i roboty brukarskie w ciągu trasy głównej. Rozpoczęto również prace związane z przebudową dróg poprzecznych – ul. Świętojańskiej, Południowej i Piotrkowskiej. Co jeszcze? Trwają roboty na obiektach mostowych i przepustach w ciągu trasy głównej oraz te związane z budową kanalizacji deszczowej i odwodnienia. Finalizowane są prace branżowe związane z usuwaniem kolizji.

Inwestycja obejmuje budowę 8 km nowej trasy w ramach DW 484. Wartość zadania to ok. 146 mln zł, z czego 62 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Koniec robót planowany jest na jesień 2025 r.

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~wyborca 1 4 dni temu

  I koła gospodyń też będą przecież aresztować je powinniście bo otrzymały pieniądze z funduszu sprawiedliwości Ziobrowego. Teraz już kola gospodyń będą fajne .Wstyd! NIech ktoś z tej waszej koalicji zajrzy do Głuchowa w powiecie skierniewickim gdzie minister ma koleżankę w OSM która w takiej małej mleczarni zarobiła dwa razy tyle co pan Prezydent Rzeczypospolitej, Moze ktoś się temu przyjrzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

Rower rządzi!

Alzheimer – sejmik Mazowsza wspiera budowę...

Od marzeń do medali

Powoli spełnia się marzenie strażaków z KSRG...

Łódzkie na plus

Rzadziej chorujemy

Łódzkie na Plus

Hanna Gill-Piątek: "Odbudowanie wspólnoty to...

W skardze twierdzi, że urzędnicy nie znają...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA