Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i promować integrację

(Łukasz Saptura)

W holu skierniewickiego kinoteatru Polonez można oglądać prace, które powstały w ramach projektu „Połącz Kropki” realizowanego przez Fundację „Zobacz więcej” i stowarzyszenie „Wspólna Troska”. Projekt, w którym udział wzięli uczniowie skierniewickich szkół oraz osoby z niepełnosprawnościami, miał na celu przełamywanie stereotypów i promowanie integracji.

Dziesięć par uczestników stworzyło prace na określone tematy, które wcześniej wylosowali. Wśród tematów znalazły się: miłość, tolerancja, życzliwość, zdrowie, radość, wsparcie, szczęście, współdziałanie, zrozumienie i nadzieja. Obrazy te były jedynie pretekstem do komunikacji, ponieważ osoby w parach musiały współpracować, aby powstało jedno wspólne dzieło. Pomysłodawczynią akcji jest Magda Rdest-Nowak, która z entuzjazmem podsumowuje projekt:

- Z mojej perspektywy, ta część projektu „Połącz Kropki” zakończyła się ogromnym sukcesem. Udało nam się osiągnąć założony cel, którym było przełamanie stereotypów i zbliżenie do siebie osób z różnych środowisk. Widziałam, jak uczestnicy przełamują swoje obawy, otwierają się na siebie nawzajem i uczą się współpracy. To niesamowite, jak wspólna praca nad jednym dziełem może zbudować mosty między ludźmi - mówi Magda Rdest-Nowak.

Jak nam powiedziała pomysłodawczyni akcji, dla niej projekt był niezwykle wzbogacający, dał możliwość zobaczenia, jak wiele radości i satysfakcji może przynieść współpraca z osobami, które na co dzień napotykają na różne bariery.

- Nauczyłam się od uczestników ogromnej determinacji i otwartości. Ich zaangażowanie i chęć do wspólnego tworzenia były inspirujące. To doświadczenie nauczyło mnie również, jak ważne jest stwarzanie przestrzeni do spotkań i integracji. Widząc efekty naszej pracy, jestem przekonana, że takie inicjatywy są nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne w budowaniu otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Mam nadzieję, że ten projekt stanie się inspiracją dla innych i będzie kontynuowany w przyszłości - dodaje skierniewiczanka.

Wiele zyskał także biorący udział w projekcie Olaf Michalak, który zdecydował się wziąć w nim udział, żeby sprawdzić jak radzi sobie w kontaktach z osobami z niepełnosparwnością:

- Okazało się, że każda z osób biorących udział w projekcie jest inna, każda ma inne zainteresowania i historię. Bardzo się cieszę, że poznałem te osoby, obudziło to we mnie większe zrozumienie i empatię w stosunku do nich. Teraz kiedy mam za sobą to ciekawe doświadczenie mogę przyznać, że nie można postrzegać osób z dysfunkcjami przez pryzmat choroby.

Prace uczestników można oglądać w kinoteatrze Polonez do końca sierpnia. Ich różnorodność i głębia przekazu zachęcają do refleksji nad wartościami, które są wspólne dla nas wszystkich. Projekt „Połącz Kropki” to dowód na to, że sztuka i współpraca mogą zmieniać świat na lepsze.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Horror w altanie parkowej w Skierniewicach

Tłumy na inauguracyjnym koncercie z cyklu...

Będzie można pograć w planszówki na...

Muzyczne „śniadanie” na trawie: start...

Koncert, warsztaty i wykład w muzuem na poczatek...

Granie w planszówki na świeżym powietrzu....

Budowa skierniewickiego ratusza kosztowała...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA