Na portalu eglos.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Dokładnie w rocznicę potyczki, stoczonej przez powstańczy oddział pułkownika Władysława Stroynowskiego z oddziałami carskimi, upamiętniono bohaterstwo powstańcw.7 lutego 1863 roku w lesie pod Budami Bolimowskimi powstańcza partia pułkownika Władysława Stroynowskiego starła się z silnym oddziałem wojsk carskich. Pomimo ogromnych dysproporcji w liczebności i uzbrojeniu (spośrd 150 powstańcw tylko nieliczni dysponowali bronią palną myśliwską, oddział rosyjski liczył 600 gwardzistw i kozakw), poległo zaledwie 14 powstańcw, a rozproszony przez Rosjan oddział udało się zebrać już następnego dnia po bitwie.
Miejsce potyczki i śmierci powstańcw mieszkańcy upamiętnili wyrytym na drzewie napisem GLORIA VICTIS, a następnie rwnież umocowaną do pnia drzewa tabliczką. Dopiero w 1917 roku (wcześniej zaborcy nie pozwalali na upamiętnienie powstańczego czynu) wystawiono pomnik, upamiętniający bitwę oddziału Stroynowskiego.
Dokładnie w rocznicę tych wydarzeń, w niedzielę (7.02) przy pomniku złożono kwiaty oraz odprawiono polową mszę świętą. Po mszy odbyła się inscenizacja kilku powstańczych epizodw, w ktrej wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej oraz kilkudziesięciu rekonstruktorw z rżnych stron Polski. Przybyli obejrzeli m.in. scenę poświęcenia broni powstańczej, odbicie brańcw oraz szturm oddziału carskiego na obz powstańcw.
Uroczystościom i rekonstrukcji towarzyszył pokaz kowalstwa w wykonaniu Edwarda Buczka z Bolimowa. Organizatorzy zadbali też o coś dla ciała można było skosztować grochwkę ze strażackiej kuchni polowej oraz upiec kiełbaskę na ognisku.
Tradycyjnie już obchodom towarzyszył rajd powstańczym szlakiem, zorganizowany przez PTTK. Po mszy i rekonstrukcji jego uczestnicy wyruszyli wzdłuż Rawki do Bud Grabskich. Tekst i fot. mar