Rawskie „grand derby”

7 listopada 2012Przeczytaj Artykuł

Rozegrany po raz pierwszy w dotychczasowej historii rawskiego sportu mecz derbowy na szczeblu IV ligi pomiędzy Mazovią i Orlętami Cielądz zakończył się zwycięstwem zespołu rawskiego 2:0 (1:0). Tym samym rawianie zrewanżowali się ekipie Orląt za porażkę 2:3, jakiej doznali na swoim boisku w poprzednim sezonie w ramach rozgrywek ligi okręgowej. Ten prestiżowy pojedynek cieszył się znacznym zainteresowaniem kibicw z Rawy i Cielądza, ktrych ponad 300 przybyło na stadion przy zamku. Wprawdzie do zaprezentowanego przez oba zespoły poziomu gry można mieć wiele zastrzeżeń, ale na brak emocji nie narzekano. Od początku meczu zarysowała się przewaga piłkarzy Mazovii, ktrzy z dużym animuszem przeprowadzali swoje akcje ofensywne i podejmowali wiele prb strzałw na bramkę. Pierwsza ciekawsza sytuacja pod bramką Orląt miała miejsce w 14. min. kiedy to piłkę po strzale z rzutu wolnego pewne obronił bramkarz Marcin Stolarek. W 19. min. wbiegający z piłką w pole karne Tomasz Stasiewicz został podcięty i prowadzący to spotkanie sędzia Dawid Iskra z Pajęczna natychmiast wskazał na jedenastkę. Wykonawcą rzutu karnego był Krzysztof Langowski, ale jego zamiar strzału w prawy rg rozszyfrował Stolarek i zdołał odbić piłkę w pole. Do futbolwki dobiegł Szymon Leszczuk i przy jego poprawce - celnym strzale z bliskiej odległości golkiper Orląt był już bezradny. Na dodatek przy tej interwencji Marcin Stolarek doznał kontuzji i minutę pźniej został w bramce zmieniony przez dobrze znanego rawskim kibicom wychowanka i wieloletniego zawodnika Mazovii Rafała Zarzecznego. W pierwszej połowie meczu rawianie mieli jeszcze jedną dobrą okazję bramkową, gdy w 19. min. po podaniu Luke Uzomy na silny strzał z dystansu zdecydował się Łukasz Choderski. Jednak zmierzającą pod poprzeczkę piłkę w efektowny sposb na rzut rżny wybił Zarzeczny. Piłkarze Orląt prbowali sforsować obronę Mazovii długimi podaniami do Łukasza Sarkowicza, ale najlepszy strzelec drużyny cielądzkiej był dobrze pilnowany przez rawskich obrońcw i nie mgł wypracować sobie czystej pozycji strzeleckiej. Tym razem na miano najlepszego zawodnika Orląt zasłużył bardzo aktywny na boisku Piotr Pietrzak, ktrego celne dośrodkowania (w tym z rzutw wolnych i rożnych) stwarzały duże niebezpieczeństwo na polu karnym gospodarzy. Druga część meczu rozpoczęła się od szybkiej akcji prawą stroną boiska i doskonałej okazji Krzysztofa Langowskiego, ktry jednak posłał piłkę ponad bramką. Po przerwie gra się zaostrzyła i kilkakrotnie dochodziło do niepotrzebnych starć zawodnikw obu drużyn, ktrych sędzia pięciokrotnie uspakajał żłtymi kartkami. Losy meczu zostały przesądzone w 73 min. po najładniejszej akcji spotkania wykonanej przez piłkarzy Mazovii. Po przejęciu piłki na własnej połowie i szybkim kontrataku trzem zawodnikom drużyny rawskiej prbował przeciwstawić się tylko jeden obrońca Orląt. Ostatecznie piłka trafiła do Krzysztofa Langowskiego, ktry w sytuacji sam na sam z bramkarzem tym razem nie pomylił się i celnym strzałem umieścił ją w siatce. Dopiero w końcwce meczu ekipa Orląt poderwała się do ataku i przez kilka ostatnich minut zamknęła gospodarzy na ich połowie. Najlepszą okazję do zdobycia gola goście mieli w 87. min., kiedy po strzale Pietrzaka z prawej strony jeden z obrońcw wybił piłkę na rzut rżny. Zawodnicy Orląt do końca ambitnie dążyli do zdobycia gola, ale bramkarz Przemysław Kopczyński oraz doświadczeni obrońcy Mazovii Jarosław Karaś i Michał Kaźmierczak nie dopuścili do utraty bramki i gospodarze zakończyli spotkanie z czystym kontem bramkowym. Zwycięstwo Mazovii było w pełni zasłużone, bo rawianie byli częściej przy piłce, więcej strzelali i mieli znacznie więcej dogodnych sytuacji bramkowych. Skład Mazovii: Przemysław Kopczyński, Piotr Bednarek, Jarosław Karaś, Michał Kaźmierczak, Sylwester Kowalczyk, Szymon Leszczuk (87 Robert Stawiński), Tomasz Stasiewicz, Łukasz Choderski. Luke Uzoma (80 Marcin Telus), Paweł Wyciszkiewicz (80 Kamil Stawiński) - trener Robert Wilk. Orlęta: Marcin Stolarek (20 Rafał Zarzeczny), Marcin Salamon, Mariusz Darnowski, Michał Ciesielski (46 Łukasz Latosek), Rafał Jakubczak, Marcin Stefaniak (64 Mateusz Białek), Zbigniew Wojtaszek, Karol Gwiazdowicz, Piotr Pietrzak, Mateusz Dzikowski (80 Jakub Kaczmarek) Łukasz Sarkowicz - trener Karol Jakubczak. Trzy dni wcześniej zespł Orląt rozegrał zaległe spotkanie XIV kolejki z Sorento Skierniewice (ktre zostało 28 października odwołane z powodu dużych opadw śniegu). Mecz odbył się 31 października w Skierniewicach na boisku ze sztuczną nawierzchnią oraz przy świetle elektrycznym i zakończył się niespodziewanym sukcesem ekipy Orląt, ktra pokonała faworytw 3:1 (1:0). Pierwszą bramkę w 25. min. zdobył Piotr Pietrzak, ktry wykorzystał błąd bramkarza, przejął złe podane do obrońcy i skierował piłkę do pustej bramki. Gospodarze wyrwnali na początku drugiej połowy, ale ostatnie słowo należało jednak do podopiecznych Karola Jakubczaka, ktrzy zdobyli jeszcze dwa gole. W 75. min. po rzucie rożnym piłkę głową do bramki skierował Łukasz Sarkowicz, a w 90. min. w sytuacji sam na sam przez bramkarza sfaulowany został Mateusz Dzikowski i rzut karny ma trzeciego gola zamienił ponownie Łukasz Sarkowicz. Niespodziewaną porażkę z Orlętami zajmujący szstą pozycję w tabeli zespł Sorentro odbił sobie w następnym spotkaniu, w ktrym na własnym boisku rozgromił 5:0 solidną drużynę Grnika Łęczyca. W kolejnych meczach w niedzielę, 11 listopada o godz. 14.00 w Cielądzu Orlęta grać będą z Concordią Piotrkw, a Mazovię w sobotę 10 listopada o godz. 13.00 czeka spotkanie wyjazdowe w Łęczycy z Grnikiem. Wyniki spotkań klasy A: Olimpic Słupia - LKS Grabice 7:0, Sobpol Konopnica - Zryw Wygoda 2:1, Sierakowianka - GLKS Wołucza 3:6. Liga okręgowa: Olimpia Jeżw - Białka Biała Rawska 8:1. Witold Błądek