społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 kwietnia 2019 | 14:45 komentarzy 1
ZNP od soboty zawiesza strajk nauczycielski

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

Dziś w 18 dniu strajku nauczycieli Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego na specjalnie zwołanej konferencji zapowiedział, że strajk zostaje od soboty (27.04)  zawieszony. Decyzja nauczycieli podyktowana jest troską m.in. o maturzystów.

 – Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. Nie zdołalibyście, panie premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności, dlatego bierzemy ją my – mówił Broniarz.

W porozumieniu z nauczycielami, rodzicami, a także uczniami ZNP podjął decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom niezakłócone ukończenie roku. Strajk zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia.

Raport Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura wynagrodzeń według zawodów” pokazuje natomiast, że nauczyciele to jedna z najgorzej wynagradzanych profesji wśród specjalistów. GUS: - Specjaliści przeciętnie osiągnęli wynagrodzenie o 22,9 proc. wyższe od średniego.

Rząd o możliwości protestu nauczycieli wiedział od stycznia. Nie rozwiązał jednak problemów, nie tylko o żądania płacowe pedagogom chodziło. Domagali się m.in. zmiany ścieżek awansu, zwiększenia nakładów na edukację.

W powiecie żyrardowskim strajkowało większość placówek. Nauczyciele i popierających ich rodzice oraz uczniowie przyszli nawet pod ratusz. Szkoły już zapowiadają, że od poniedziałku pracują "normalnie".

Po 18 dniach strajku ZNP zapewnia, że nie rezygnuje z dalszej walki o polski system edukacji i nauczycieli. W czerwcu zapowiada powołanie "okrągłego stołu". Na zakończenie konferencji Sławomir Broniarz dodał: – Proszę być gotowym na wrzesień.

Czego się domagali?
1. Podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Chociaż w dzisiejszych rozmowach „zeszli” do 30-procentowej podwyżki.
2. Zwiększenia poziomu finansowania oświaty z budżetu państwa.
3. Wycofania się minister edukacji Anny Zalewskiej ze zmian dotyczących oceny pracy nauczycieli.
4. Zmiany ścieżki awansu. Od 1 września 2018 r. weszły w życie niekorzystne dla nauczycieli przepisy, które wydłużyły drogę awansu.
5. Dymisji Anny Zalewskiej, minister edukacji.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

W poniedziałek (15.04.) na pl. Jana Pawła II w Żyrardowie zgromadzeni nauczyciele i ich przyjaciele, ustawili się formie wykrzyknika, który symbolizuje protest nauczycieli w całym kraju.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 4
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Ala 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Po co Wam to było wbrew propagandzie większość społeczeństwa była przeciwko temu strajkowi!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

wydarzenia

Czwartek z muzyką jazzową

Jazzowy czwartek

Pożegnaliśmy w grudniu 2021

Babilon MMA

Pako-bud Skierniewicka Liga Futsalu

Rawska drogówka brała udział, jak czytamy w...

Taniej już nie będzie, podwyżka o 1,50 złotych

A może fotopułapką po łapach wandalom

Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA