Mała Zosia, zaprzyjaźniona z ludźmi, tuli się do Wojciecha Łunkiewicza.

Mała Zosia, zaprzyjaźniona z ludźmi, tuli się do Wojciecha Łunkiewicza. (fot. Sławomir Burzyński)

W lecznicy weterynaryjnej przy ulicy Miedniewickiej w Skierniewicach dzikie zwierzęta czują się jak w domu. Trafiają tu zagubione, półżywe i chore. Pod opieką weterynarzy wracają do zdrowia, a potem niektóre z nich – do natury.

Zosia udaje, że nie widzi czającej się Balbiny. Ta skacze jej na głowę i obie turlają się pod krzesło. Balbina to siedmioletnia kocica, a Zosia to młodziutka lisiczka. Jej matka zginęła, być może otruta, wiosną tego roku.

– Pani wybrała się na spacer ulicą Trzcińską w kierunku lasu. Między drzewami natrafiła na martwego lisa, a z norki obok wyszło samotne maleństwo, jeszcze ślepe. I tak Zosia trafiła do naszej lecznicy – mówi Wojciech Łunkiewicz, współwłaściciel przychodni dla zwierząt Veterinarius. – Potem byliśmy jeszcze kilka razy przy norze, ale żaden lisek już nie wyszedł, prawdopodobnie była jedyna w miocie. – dodaje weterynarz.

Początkowo lisiczka była wystraszona, pierwszego dnia wydawała obronne dźwięki, ale szybko poczuła, że ma tu opiekę i zaczęła się cieszyć na widok ludzi. Na początku karmiona preparatem zastępującym mleko matki, potem specjalną karmą, w kilka miesięcy mała Zosia wyrosła na zgrabną lisiczkę. Wyprowadzana jest na spacery jak pies, na smyczy. Zaprzyjaźniła się też z rezydentami lecznicy: kotką Balbiną, suczką Franią, Wetką. A także z jeżykami, które są tu czasowo.

– Jurek jest u nas od małego. Znaleziono go na trawniku, siedział taki półprzytomny,

Jurek podrósł i teraz ledwo mieści się na dwóch złączonych dłoniach Karoliny Kalisiak.


Prawdopodobnie rodzina jeży przechodziła i on się zgubił – Karolina Kalisiak prezentuje jeżyka, który od jesieni podrósł i teraz ledwo mieści się na dwóch złączonych dłoniach pani doktor.

Z jeżami jest tak, że po odchowaniu wypuszczane są na wolność, gdzie bez problemów się aklimatyzują. Taki los niedługo czeka Jurka, a także jego kumpla Zarazka. Inaczej będzie z Zosią, bo lisiczka lgnie do ludzi i dzika natura już nie dla niej.

– Przyzwyczaiła się do człowieka, nie jest agresywna, bawi się z kotką, z naszymi psami i na wolność już nie wróci. Jest zbyt ufna i mogłaby spotkać ją krzywda – mówi Wojciech Łunkiewicz. – Odchowamy ją i trafi do ośrodka dla dzikich zwierząt.

Veterinarius ma podpisaną umowę z gminą Skierniewice na sprawowanie opieki nad zwierzętami poszkodowanymi w zdarzeniach drogowych. Frania jest jednym z takich zwierząt.

– Suczka leżała w Pamiętnej na poboczu drogi, poraniona. Wyleczyliśmy ją, a że podbiła nasze serca, to została. Ma u nas dożywocie, podobnie jak Wetka, owczarek niemiecki, znaleziona pod naszą bramą. Miała guza na  łapie, prawdopodobnie sama przywędrowała albo ktoś ją podrzucił. Akurat odeszła wtedy nasza dwudziestoletnia suczka i ją wzięliśmy – opowiada weterynarz.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 12

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.31 sekundy