społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 maja 2020 | 10:12 komentarzy 4
Mikołaj Wild, prezes spółki CPK odpowiedział konkurentom Dudy.

Mikołaj Wild, prezes spółki CPK odpowiedział konkurentom Dudy. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Najwięksi konkurenci prezydenta Andrzeja Dudy przeciwni budowie megalotniska pod Żyrardowem. Tymczasem dla rządzącej ekipy PiS inwestycja jest lekiem na kryzys. Mikołaj Wild, prezes spółki CPK odpowiedział konkurentom Dudy.

Przypomnijmy:  w gminie Baranów i Wiskitki ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Projekt obejmuje budowę nie tylko megalotniska, ale też modernizację ponad 1500 linii kolejowych.


Czytaj także: - Czy do przesiedlenia da się przygotować?


Skala inwestycji jest ogromna. Szacowany koszt to ponad 35 mld złotych. Nowe tory przetną mi.in. gminę Bolimów.

Czytaj także: -  Gmina Bolimów sprzeciwia się planom szybkich koleiW ostatnich dniach plany rządu znalazły się pod obstrzałem kandydatów na prezydenta RP. W trakcie niedawnej konferencji w Jeżowie, Władysław Kosiniak-Kamysz komentował: - Ponad 30 miliardów złotych (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – przyp. red) wciąż nie jest do dyspozycji rolników, ale w brukselskich bankach. To ogromne zaniedbanie i zaniechanie rządu. Trzeba te pieniądze natychmiast wykorzystać na budowę małych zbiorników retencyjnych. To jest szansa szczególnie dla terenów, które stepowieją i pustynnieją. Nie wielkie porty lotnicze są nam dziś potrzebne, Centralny Port Komunikacyjny a narodowy program małej retencji, bo on jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski.


 

Czytaj także: - Konferencja w polu. Kosiniak-Kamysz ruszył w terenSzymon Hołownia (który był niedawno w Skierniewicach) uważa, że zamiast na CPK należy wydać środki na ochronę życia i zdrowia obywateli. Wesprzeć m.in. likwidacje wysypisk i składowisk odpadów. Nawołuje do stworzenia w Polsce nowego systemu kolejowego, który powoduje mniejsze zanieczyszczenia środowiska.

Krytyczny stosunek do inwestycji CPK ma również Robert Biedroń. Wybrał się (25.05) do Modlina, gdzie funkcjonuje lotnisko. Podczas konferencji kandydat Zjednoczonej Lewicy stwierdził: – Należy wstrzymać budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i wesprzeć finansowo Modlin.

A teraz do rezygnacji z pomysłu lotniczej inwestycji wezwał Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

– Bezrobotnych w Polsce jest już prawie 1 mln. Ludzie tracą pracę, muszą zaciskać pasa. To nie czas na drogie, polityczne projekty, ale na nową solidarność. Miliardy na CPK, przekop Mierzei czy PFN należy przeznaczyć na służbę zdrowia, ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwo – oświadczył na Twitterze.

fot.screen/twitter.com/trzaskowski_

Zdaniem Mikołaja Wilda, prezesa spółki CPK tylko inwestycje uratują miejsca pracy. Skomentował również na profilu społecznościowym: – Nie 70, lecz ponad 100 mld przez najbliższe 14 lat; 2. Nie na #CPK tylko na nowy system transportu, którego sercem jest CPK; 3. na CPK = na ochronę i tworzenie miejsc pracy: jedno miejsce pracy w (lotnictwie – przyp. red.) generuje trzy inne miejsca pracy (tak: KE); Dziękuję, że mogłem pomóc.

Swoje dołożył też pełnomocnik rządu d.s budowy portu lotniczego Marcin Horała.

– Rafał Trzaskowski proponuje wychodzenie z kryzysu metodą rezygnacji ze strategicznych inwestycji jak CPK. To jakby zaczynać wyścig od spuszczenia powietrza z kół i benzyny z baku. Duże inwestycje są niezbędne, żeby szybko rozruszać gospodarkę po spowolnieniu!! – komentuje Horała.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ren 4 miesiąc temuocena: 40% 

  Ja na PiS nie zagłosuje moi znajomi których wysiedla z ich domów też nie. Notowania Dudy spadają na łeb. PiS nie wygra. Nie będzie budował tego Pomnika Głupoty i Ludzich nieszczęść. Zastanówcie się.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka 3 miesiąc temuocena: 50% 

  Spółka CPK powinna znaleźć lek u psychiatry Oni chcą zniszczyć domy I zdegradiwac środowisko naturalne.To czysty biznes dla nich kosztem dramatów ludzkich Zarabiają po 40 tyś miesięcznie I jeszcze im mało.Baranów nie chce lotniska Samorządy i ludzie składali protesty przeciwko KDP Ponad 80 tysięcy z calej Polski złożone droga pisemna i elektroniczna .Mieszkańcy Joahimowa Mogily tez mowia stanowcze NIE dla budowy KDP proponowana przez Bolimowski Park Krajobrazowy Rezerwat rzeki Rawki objety programem natura 2000.Bolomowski Park Krajpbrazowy tez jest przeciwko tej budowie Spółka CPK chce zniszczyć gminę ktora juz jest podzielona autostrada A2. zniszczyć nasze domy niektóre nowo pobudowane I to w czasach pandemi .My też tu mamy swoje miejsca gdzie pracujemy I mamy swoje przedsiębiorstw sklepy. Proponowane linie KDP sa nie do przyjęcia. Gmina Bolimow to również miejsce historyczne I turystyczne .My mieszkańcy Joachimowa Mogiły stanowczo NIE zgadzamy się na wywlaszczenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~martana 2 miesiąc temuocena: 50% 

  Ustanów i zalesie gorne tez jest przeciw budowie 6 pasmowej A50 przez lasy chojnowskie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ondrassek 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Może panowie dziennikarze, o ile Wam odwagi stanie powinni zająć się własnym podwórkiem, konkretnie mobbingiem w jednym miejskim ośrodku kultury, a w nim niezatapialny Czesio...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3143 sekundy