Przed firmą znajdują się dwa stanowiska do ładowania aut elektrycznych. Wiceprezes Andrzej Szewczyk tłumaczy, że stacja jest odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku.

Przed firmą znajdują się dwa stanowiska do ładowania aut elektrycznych. Wiceprezes Andrzej Szewczyk tłumaczy, że stacja jest odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku. (fot. Włodzimierz Szczepański)

W Skierniewicach zarejestrowane jest tylko jedno auto elektryczne. Podejrzewaliśmy, że jego właścicielem musi być ktoś z firmy Grupa Ekoenergia. Trop okazał się słuszny. W siedzibie firmy rozmawialiśmy nie tylko o elektromobilności.

– Część aut hybrydowych, tak zwane plug-iny, traktowane są jak auta elektryczne. Takim właśnie jeżdżę – przyznaje Andrzej Szewczyk, wiceprezes Grupy Ekoenergia – Sądzę jednak, że w Skierniewicach jest ich znacznie więcej. Po prostu nie wszystkie są tutaj zarejestrowane, gdyż są to pojazdy w leasingu. Wiem o kilku innych, w tym o jednej Tesli.


Przed firmą znajdują się dwa stanowiska do ładowania aut elektrycznych. Stacja jest odpowiedzią na zapowiedzi rynku.


– Aut elektrycznych będzie przybywać. Mielibyśmy ich więcej, gdyby w Polsce ta infrastruktura była bardziej rozwinięta – mówi nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE: Elektromobilność po skierniewicku czyli gdzie zatankować elektryka


To wiąże się z podstawową działalnością firmy, czyli budownictwem obiektów pasywnych.


– To budynki, jak mówi nasz prezes, skrajnie oszczędne energetycznie. Przy nich powstają stacje, jak np. przy budynku Urzędu Gminy w Makowie. Mamy też inny program stacji ładowania, który realizowany jest przy szkołach w Warszawie. Powstają ławki z panelami fotowoltaicznym. Są to miejsca, gdzie dzieci mogą podłączyć, naładować telefon, tablet, czy też hulajnogę elektryczną – tłumaczy.


Zdaniem przedsiębiorcy stacje ładowania są niezbędne, ponieważ tych samochodów będzie przybywało.


– Premier zapowiedział, że przesiądziemy się do aut elektrycznych. W Polsce wdrożenie tego programu na razie opiera się jedynie na obietnicach – niemniej, co by nie powiedzieć, to jest kierunek całej Europy – komentuje nasz rozmówca.


Niemcy są tu prekursorem. Był okres, gdy państwo niemieckie finansowo zachęcało do montażu paneli fotowoltaicznych na domach. Teraz niemal wstrzymali dotacje ponieważ mają nadprodukcję. W Polsce tymczasem farmy fotowoltaiczne zaczynają powstawać masowo.– Jest to spowodowane zmianą przepisów i spadkiem cen paneli – mówi Andrzej Szewczyk i dodaje: – Na miejscu decydentów zrezygnowałbym z energii opartej na źródłach kopalnych, które są zabójstwem dla środowiska.


Obok smogu, jednym z palących problemów ekologicznych jest susza. Firma z Sierakowic Prawych i na tym polu ma wiele do powiedzenia. Niedawno prezydent RP zapowiedział 100 milinów złotych na program tworzenia oczek wodnych. Czy to realny program walki z suszą?


– Nie, nie widzimy w tym większego sensu. Natomiast upatrujemy szansę w programie budowy studni głębinowych do których istnieje możliwość uzyskania 50 procentowej dopłaty z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wnioski należy składać do końca lipca – mówi nasz rozmówca.


Woda ze studni głębinowych przeznaczona na tzw. własny, gospodarczy użytek ma odciążyć sieć wodociągów, a własna studnia, której pompa zasilana jest energią z paneli fotowoltaicznych.
– Przy tym układzie wodę mamy za darmo.

W Grupie Ekoenergia nowe idee związane są nie tylko ekologią w sensie ekonomicznym. W firmie działa grupa Run&Bike, czyli grupa biegających i jeżdżących na rowerach. Na dzień dziecka kręcili kilometry dla wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Strobowie.

– Grupa zaczynała od trzech osób, teraz jest już ponad 10. Ja wybrałem inne formy aktywności – śmiejąc się, unosi rękę w gipsie: – Rolki.
 

 

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Nowa inwestycja zmieni oblicze regionu

Puchar Starosty Skierniewickiego Mirosława Beliny

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Doskonałe wyniki egzaminu ósmoklasistów z gminy...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA