Sprzątać, nie sprzątać? Oto jest pytanie

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Wraca dyskusja – wymieść liście z parku, czy zostawić. Pracownicy Zakładu Utrzymania Miasta żartują: „Znikniemy ludziom z oczu wraz liśćmi. Gdy problem ekologiczny przykryje śnieg, wtedy znajdą się innowatorzy chcący zastąpić piach wysypywany na śliskie chodniki… fusami do kawy. Bo i takie odjechane pomysły padały.”

 W miejskim parku w większości trawniki cieszą… zielenią. Nie intensywną, wiosną, a tą którą odkryli pracownicy ZUM. Liście zostały wygrabione i wywiezione z parku.

Z kontenerów trafią na kompostownik, który znajduje się przy ul. Pamiętnej (działka przyległa do schroniska). Można dyskutować nad zasadnością tak sumiennych zabiegów pielęgnacyjnych, ale na liściach mogą rozwijać się grzyby. Jeśli więc liście nie zostaną uprzątnięte w następnym roku mogą zaatakować drzewo. Zresztą to na nich zbierają się zanieczyszczenia, które trafiają do gleby – mówi Piotr Zawadzki, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska miejskiego ratusza.

W Zakładzie Utrzymania Miasta, który odpowiada za wielkie zbieranie liści, wzmacniają argumentacje urzędnika – wiele gatunków szkodników składa na zimę jaja albo szuka kryjówek w liściach drzew. Jeśli te liście zostaną pod drzewem, to kolejny sezon zaczniemy walcząc ze szkodnikami. Szrotówek pod kasztanowcami w zeszłorocznych liściach oznacza powolne zamieranie tych drzew. Sprzątanie liści kasztanowców jest wręcz konieczne i najskuteczniejszą formą walki z tym szkodnikiem.

Pozostawiona gruba warstwa liści może doprowadzić do tzw. pleśni śniegowej, powodującej gnicie, żółknięcie i wymierania trawy.

– Szkoda naszej ciężkiej pracy przy zakładaniu trawnika – mówi Piotr Majka, prezes ZGM.

Z drugiej strony, jak wskazują eksperci, z sumiennością sprzątania liści też nie ma co przesadzać – opadłe bowiem skutecznie zatrzymują i magazynują wodę oraz przyczyniają się do ograniczenia parowania jej z gleby. Ponadto powstała ściółka stanowi schronienie oraz pokarm dla wielu żywych organizmów.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Na co wydadzą pieniądze?

30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w...

Wielki dzień w życiu małych parafian z Rawki

Pierwsza komunia w kościele św. Jakuba

Za nami wyjątkowo kulturalna noc w roku

Miasto oficjalnie przekazało pieniądze policji....

Projektanci przedstawiają koncepcję budowy trasy...

Zachęcali, by z troski o zdrowie uczynić swoje...

Pamiątki skierniewiczan po marszałku Piłsudskim