Budynek komunalny z sześcioma mieszkaniami w Błażejewicach powstanie do września przyszłego roku. Fundamenty już są.

Budynek komunalny z sześcioma mieszkaniami w Błażejewicach powstanie do września przyszłego roku. Fundamenty już są. (Fot. Sławomir Burzyński)

Bialscy radni przyjęli przyszłoroczny budżet miasta i gminy. Wśród inwestycji, oprócz przebudowy dwóch dróg, znalazły się nowe mieszkania komunalne w Błażejewicach oraz tężnia solankowa w Żurawi.

W przedświąteczny piątek (17.12) rada miejska uchwaliła budżet miasta i gminy Biała Rawska na rok 2022. Dochody mają zamknąć się w kwocie 57 milionów 726 tysięcy złotych, natomiast wydatki ustalono na prawie 61 milionów 577 tysięcy złotych. Deficyt w wysokości bez mała 3 milionów 850 tysięcy pokryje długoterminowa pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, z przeznaczeniem na planowane inwestycje.

– Pożyczka na pięć lat ma atrakcyjne oprocentowanie i prawdopodobnie częściowo będzie umorzona – mówi Anna Lach, skarbnik miasta.

Wydatki na przyszłoroczne inwestycje mają przekroczyć 11 milionów złotych. Największe z nich to przebudowa dwóch dróg w gminie Biała Rawska: na odcinku z Grzymkowic do Pach oraz z Orlej Góry do Woli-Chojnaty.

– Droga do Pach będzie poszerzona do szerokości 5,5 metra, nastąpi przebudowa przepustu na rzece, będą pobocza tłuczniowe, a wzdłuż drogi zostanie zbudowany kanał technologiczny – wyjaśnia Andrzej Luboiński, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego i jak dodaje, przebudowa pozwoli na podniesie tej drogi do kategorii KR2. Inwestycja będzie realizowana na odcinku o długości 990 metrów

Z kolei droga do Woli-Chojnaty na odcinku 2,4 kilometra otrzyma nową nakładkę asfaltową oraz pobocza z tłucznia.

Obie inwestycje drogowe zostały zaplanowane jako jednoroczne i będą kosztować ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych, z czego 4,4 miliona pokryje dotacja. Wzdłuż dróg nie przewidziano budowy ścieżek rowerowych, bo jak wyjaśnia naczelnik, nie są one uczęszczane na tyle, żeby nie można było bezpiecznie przejechać rowerem.

Sporą inwestycją, wycenioną na 1,1 miliona złotych, będzie budowa nowego budynku komunalnego w Błażejewicach, który stanie na działce po wyburzonej byłej podstawówce. Inwestycję już rozpoczęto, zalano fundamenty, zbudowano szambo i przyłącze wodociągu, a działkę częściowo ogrodzono. Parterowy budynek z sześcioma mieszkaniami – cztery większe i dwa mniejsze – ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2022 roku. Na jego postawienie gmina dostała dotację w wysokości nieco ponad 1 miliona złotych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~ Josef Kupka 0 4 miesiące temuocena: 100% 

  Zamieściłeś na naszym portalu komentarz, który został usunięty, z uwagi na niezgodność z regulaminem świadczenia usług przez eglos.pl (zapoznaj się tutaj)

  • użyłeś słów wulgarnych
  • treść komentarza jest rasistowska, antysemicka, propagująca przemoc i nienawiść, raniąca lub godząca w czyjś system wartości, poczucie estetyki i dobrego smaku, uczucia, a także uczucia religijne lub w inny sposób łamiąca prawo,
  • komentarz ma charakter kryptoreklamy lub zawiera dane osobowe.

  odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zespoły Ósemki w mistrzostwach łódzkiego w...

Rowerzysta dostał 6 mandatów w trakcie jednej...

Już w niedzielę start skierniewickiej triady...

Na co wydadzą pieniądze?

Aż 43 medale judoków ze Skierniewic podczas XIV...

30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w...

A może lato nad rawskim zalewem. Czy można...

Ruszyli w teren sprzątać gminę Skierniewice

Aleksander Cyboran