Marcin Zarzycki jest kapelmistrzem Orkiestry OSP w Rawie Mazowieckiej i dwóch innych.

Marcin Zarzycki jest kapelmistrzem Orkiestry OSP w Rawie Mazowieckiej i dwóch innych. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Wziął udział w dziecięcym konkursie „Od przedszkola do Opola”. Obecnie Marcin Zarzycki jest kapelmistrzem Miejskiej Orkiestry w Skierniewicach, Orkiestry OSP w Rawie Mazowieckiej i dwóch innych. Występuje też z Filharmonią Narodową, koncertuje m.in. w szpitalach. Gdy mówi o graniu w tych miejscach, głos łamie mu się ze wzruszenia.

Jego muzyczna przygoda zaczęła się od udziału w programie „Od przedszkola do Opola”.
– Rodzice zauważyli, że lubię śpiewać. Zgłosili mnie do konkursu.  Przygotowywałem się pod okiem Ireny Socichowskiej z skierniewickiego CEKiS-u. W pierwszym etapie zaśpiewałem szlagier Andrzeja Rosiewicza „Chłopcy radarowcy”, a potem piosenkę Andrzeja Dąbrowskiego „Szał by night”  – wspomina.
Muzyczne uzdolnienia Marcin Zarzycki wyniósł w genach. Jego ojciec uczył się gry na akordeonie. Niestety, koleje losu zmusiły go do zaniechania nauki. Rodzeństwo kapelmistrza także ma wykształcenie muzyczne.  Brat ukończył szkołę muzyczną II stopnia w klasie fortepianu oraz saksofonu. Siostra gra na waltorni i skrzypcach.  Natomiast Marcin ukończył szkołę muzyczną w klasie gry na trąbce, a potem studia w Warszawie. Podkreśla, że rodzeństwo wielokrotnie pomagało mu w muzycznych przedsięwzięciach.

 – Święta to czas wspólnego spotkania.  Oczywiście,  rodzice „cisną” nas wtedy do wspólnego koncertowania – śmieje się.
Pierwsze kroki w orkiestrze strażackiej stawiał w OSP w Makowie.
– Niemal równolegle chodziłem do OSP w Godzianowie, gdzie zajęcia prowadził dyrektor skierniewickiej szkoły muzycznej Sławomir Trochonowicz. Pozwalał na prowadzenie zajęć i z czasem wcielanie się w rolę kapelmistrza – tłumaczy Marcin Zarzycki.

Doskonale pamięta, gdy pierwszy raz, oficjalnie, stanął z batutą.


–  To było w maju, chyba 2017 roku, ogromny koncert z 40-osobową obsadą. Ja na czele skierniewickiej orkiestry, a do tego muzycy z zaprzyjaźnionej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, w której wtedy też pracowałem – opowiada.
Od roku prowadzi orkiestrę gminną w Rzeczycy, natomiast od trzech szefuje rawskim, strażackim zespołem. Po objęciu funkcji kapelmistrza  Orkiestry OSP w Rawie Mazowieckiej nie wprowadził rewolucyjnych zmian.
– Na początku było to przyglądanie się zespołowi.  Z czasem zwiększenie repertuaru o muzykę rozrywkową. Systematycznie dbamy o nabór. Zapraszamy nie tylko młodych,  ale i starsze osoby. Zauważyliśmy, że są bardziej zdyscyplinowane, chętne do gry na instrumencie niż młodzi. Przykładowo na Pasterce zagrało pięciu nowych członków, starszych wiekiem. Dwie trębaczki i jeden trębacz, klarnecistka oraz tenorzysta – wylicza.

Obecnie Orkiestra OSP w Rawie Mazowieckiej liczy 25 osób.


– Jednym z wydarzeń, które wpłynęło na rozwój orkiestry to kontakt z Filharmonią Narodową, z którą współpracuję. Skierniewicka orkiestra dęta występowała w Filharmonii, ale uczestniczyło też pięciu muzyków z Rawy – opowiada.
W ubiegłym roku dużym wydarzeniem był m.in. koncert z okazji 40-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego. Orkiestra do współpracy zaprosiła aktora Cezarego Nowaka oraz pianistę Tomasza Pawłowskiego.
–  Od strony muzycznej sami zaaranżowaliśmy utwory –  opowiada: –  A co w tym roku? Może płyta. Mówiąc pół żartem, pół serio.

Dzień kapelmistrza wypełniony jest zajęciami. Po południu próby…


–  A rankami też pracuję. Przygotowuję oprawy muzyczne do kościelnych uroczystości, udzielam lekcji muzyki, czy też gram z Filharmonią Narodową – wylicza.
Wraz z muzykami Filharmonii koncertuje w szkołach, szpitalach, czy placówkach dla osób niepełnosprawnych. Koncerty odbywają się na terenie całego kraju.
–  To są niezapomniane chwile. Muzyka u tych osób wywołuje skrajne emocje. Zdarza się, że jakiś niepełnosprawny wciska do dłoni kartkę z laurką. To forma podziękowania – gdy mówi o graniu w tych miejscach, głos łamie mu się z wzruszenia.


 

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 17

 • 15
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

Drugi tom powieści skierniewiczanina Pawła...

Spotkanie autorskie wokół publikacji "Torami...

W Skierniewicach powstała nowa grupa teatralna

Ireneusz Rolewski Honorowym Ambasadorem Skierniewic

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA