Asfalty po niej zostaną, czyli sołtyska Podsędkowic od prawie półwiecza

(Fot. Sławomir Burzyński)

Krystyna Wiśniewska miała zaledwie 26 lat, gdy mieszkańcy Podsędkowic w gminie Biała Rawska wybrali ją na swojego sołtysa. Była jesień 1974 roku.

Mijała pierwsza połowa dekady Edwarda Gierka, kraj przeżywał wzrost gospodarczy, a stopa życiowa Polaków rosła. Wtedy, pod koniec roku 1974, Krystyna Wiśniewska została sołtysem.

– Mieszkam na pograniczu Podsędkowic i Aleksandrowa, sołectwa były wtedy połączone i na zebraniu u byłego sołtysa, pana Wacława, mieszkańcy stwierdzili, że będzie dobrze dla obu wsi, jak ja zostanę sołtysem – wspomina.

Wieś ożyła, choć telefonów nie było, telewizor też w każdej chałupie nie gościł.

– Wtedy było bardzo fajnie, inne życie. Mieliśmy po dziedzicu pałac w Podsędkowicach i wyszykowaliśmy sobie świetlicę, było koło gospodyń, potańcówki w parku przy dworku, ludziom chciało się przyjść, kurs skończyć krawiecki czy wyrobu wędlin. No i wycieczki z kołem gospodyń do Lublina, Wrocławia, w Czechosłowacji byliśmy... Te lata już minęły – pani sołtys przyznaje, że co prawda ocenia tamten czas z perspektywy swojej młodości, ale też faktem jest, że obecnie życie międzysąsiedzkie zamarło, ludzie się nie widują, a gdy cztery razy do roku przychodzą do sołtysówki z opłatami, to pytają „czyja to córka”, bo się po prostu we wsi nie znają między sobą.

Młoda, energiczna pani sołtys przyzwyczaiła sąsiadów, że wszystko załatwi, bo jak sama mówi, „ze mnie taka baba, że jak mnie wypchną drzwiami, to oknem wejdę”.

Epoka Gierka minęła, nadeszły biedne lata upadającego systemu i wreszcie czerwiec 1989. Nastała III Rzeczpospolita. Zmieniły się też Podsędkowice.

– Najważniejsze, że co roku po kawałku wszystkie drogi zostały zrobione i zostaną po mnie asfalty – śmieje się pani sołtys, bo to jej ostatnia kadencja, a ze względów zdrowotnych nie dociągnie do półwiecza sprawowania urzędu, dobijając „jedynie” do 49 lat sołtysowania. – Swój wiek mam, może wnuczek przejmie moje obowiązki.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie

Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa

Regionalne Centrum Bioróżnorodności to kapsuła...

Ten owoc ma niezwykłe właściwości zdrowotne

Kolejny sukces na koncie zespołu

Ignaś Szuliński

Weronika Szybińska

Żłobek i przedszkole na wakacje. Miejsc brak!

Ruszył plebiscyt Młodzieżowa Drużyna...