Ksiądz Jan Rawa objąć ma parafię w Młodzieszynie. W Skierniewicach zastąpi go ks. kan. Robert Kwatek, którego biskup ordynariusz, przenosząc do Skierniewic, zwolnił z urzędu penitencjarza diecezjalnego.

Ksiądz Jan Rawa objąć ma parafię w Młodzieszynie. W Skierniewicach zastąpi go ks. kan. Robert Kwatek, którego biskup ordynariusz, przenosząc do Skierniewic, zwolnił z urzędu penitencjarza diecezjalnego. (fot. Sławomir Burzyński)

Biskup łowicki Andrzej Dziuba dokonał 17 czerwca zmian kadrowych w diecezji. Ksiądz Jan Rawa opuści Skierniewice i obejmie parafię w Młodzieszynie. Na urzędzie zastąpi go ks. kanonik Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu i dotychczasowy dziekan dekanatu Łowicz katedra.

W tym roku minęło 20 lat od objęcia przez księdza Jana Rawę parafii na Zadębiu. Kapłan proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach był od chwili jej erygowania, czyli od 18 maja 2002.

Z parafii Miłosierdzia Bożego odchodzi również ksiądz Wojciech Kmak, który od sierpnia posługę pełnić będzie w Rawie Mazowieckiej w parafii Niepokalanego poczęcia NMP. Jego miejsce w Skierniewicach zajmie ks. Krzysztof Tempczyk z parafii św. Józefa Robotnika w Sochaczewie.

W parafii na Zadębiu zamieszka emeryt, ks. kan. Brunon Dąbrowski.

Dotychczasowy proboszcz parafii na Zadębiu jest opiekun duchowny Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana”, blisko współpracuje z liderem grupy Marcinem Zielińskim. Razem prowadzą spotkania modlitewne, podczas których ma dochodzić do uzdrowień.

Ksiądz Jan Rawa objąć ma parafię w Młodzieszynie. W Skierniewicach zastąpi go ks. kan. Robert Kwatek, którego biskup ordynariusz, przenosząc do Skierniewic, zwolnił z urzędu penitencjarza diecezjalnego. Pnitencjarz to kapłan upoważniony do udzielania rozgrzeszenia w wypadkach popełnienia najcięższych grzechów, których rozgrzeszenie podlega bezpośrednio biskupowi.

Cytując za „Gościem Niedzielnym”, bp Andrzej F. Dziuba, komentując tegoroczne zmiany, podkreślił, że nie ma ich wiele.

„Z większych zmian jest ta, że zmienia się mój sekretarz. Dotychczasowy ks. Andrzej Sylwanowicz, otrzymał nominację na proboszcza parafii w Starej Rawie, a nowym został ks. Rafał Woronowski. Ufam, że podczas posługi sfinalizuje on swój doktorat i w ten sposób będzie przygotowany na przyszłość, gdy będzie już nowy ordynariusz, by służyć diecezji i swoją kompetencją wspierać biskupa i swoich przyjaciół księży”.

Ordynariusz łowicki wiek emerytalny (75 lat) osiągnie za trzy lata. Zmiany ordynariuszy w diecezjach to zazwyczaj proces naturalny, papież powołuje wówczas nowego biskupa. Trwają spekulacje, że można się spodziewać, iż biskup łowicki z funkcji zrezygnuje wcześniej, w związku z toczącym się wobec niego postępowaniem dotyczącym zaniedbań przy wyjaśnianiu spraw wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony niektórych duchownych diecezji łowickiej.

Zmiany personalne

(czerwiec 2022)

1. DZIEKANI i WICEDZIEKANI

l. dz.

Imię   i   nazwisko

zwolniony / mianowany

dekanat

1.

Ks. kan. mgr lic. Robert Kwatek

 

zwolniony z dziekana dekanatu

Łowicz - Katedra

2.

Ks. kan. dr Dariusz Kuźmiński

zwolniony z wicedziekana dekanatu

Sochaczew - św. Wawrzyńca

3.

Ks. kan. dr Dariusz Kuźmiński

mianowany dziekanem dekanatu

Łowicz - Katedra

4.

Ks. kan. Wiesław Wasiński

zwolniony z wicedziekana dekanatu

Rawa Mazowiecka

2. PROBOSZCZOWIE i ADMINISTRATORZY

l. dz.

Imię   i   nazwisko

zwolniony z urzędu

mianowany

1.

Ks. mgr lic. Stanisław Kosiacki

proboszcza parafii Orłów

administratorem parafii Siedlec

2.

Ks. mgr Grzegorz Kucharewicz

proboszcza parafii Osmolin

proboszczem parafii Orłów

3.

Ks. kan. dr Dariusz Kuźmiński

proboszcza parafii Młodzieszyn

proboszczem parafii Łowicz – Wniebowzięcia NMP

4.

Ks. kan. mgr lic. Robert Kwatek

 

proboszcza parafii Łowicz – Wniebowzięcia NMP

proboszczem parafii Skierniewice – Miłosierdzia Bożego

5.

Ks. mgr Waldemar Majchrowski

administratora parafii Siedlec

 

6.

Ks. mgr lic. Mariusz Makowski

wikariusza parafii Sochaczew – MBNP

administratorem parafii Osmolin

7.

Ks. mgr Krzysztof Osiński

proboszcza parafii Domaniewice

proboszczem parafii Wysokienice

8.

Ks. mgr Jan Rawa

proboszcza parafii Skierniewice – Miłosierdzia Bożego

proboszczem parafii Młodzieszyn

9.

Ks. dr Andrzej Sylwanowicz

kapelana i  sekretarza Biskupa Łowickiego

administratorem parafii Stara Rawa

10.

Ks. prał. Wiesław Wasiński

proboszcza parafii Wysokienice

 

11.

Ks. mgr Wojciech Wawrzyniak

proboszcza parafii Stara Rawa

proboszczem parafii Domaniewice

3. WIKARIUSZE

l. dz.

Imię   i   nazwisko

zwolniony z urzędu wikariusza parafii

mianowany wikariuszem parafii

1.

Ks. mgr lic. Sylwester Bernat

Rawa Mazowiecka – Niepokalanego Poczęcia NMP

Łęczyca – św. Andrzeja Ap.

2.

Ks. mgr Bartłomiej Borowski

Łowicz – Chrystusa Dobrego Pasterza

Domaniewice

3.

Ks. mgr Łukasz Cukiert

Żyrardów – MB Pocieszenia

Rawa Mazowiecka – Niepokalanego Poczęcia NMP

4.

Ks. mgr Łukasz Gawrzydek

Łowi­cz – Wniebowzięcia NMP

Sochaczew – św. Wawrzyńca

5.

Ks. mgr Wojciech Kmak

Skierniewice – Miłosierdzia Bożego

Rawa Mazowiecka – Niepokalanego Poczęcia NMP

6.

Ks. mgr Grzegorz Krupa

Sochaczew – św. Wawrzyńca

Łowi­cz – Wniebowzięcia NMP

7.

Ks. mgr lic. Mariusz Makowski

Sochaczew – MBNP

 

8.

Ks. mgr Radosław Sawicki

Łowicz – Chrystusa Dobrego Pasterza

Głowno – św. Jakuba

9.

Ks. mgr Hubert Piotr Siepert

Nowe Miasto n. Pilicą

 

 1.  

Ks. mgr Grzegorz Słomiński

Rawa Mazowiecka – Niepokalanego Poczęcia NMP

 

 1.  

Ks. mgr Tomasz Szcześniak

Międzyborów

Łowicz – Chrystusa Dobrego Pasterza

 1.  

Ks. mgr Krzysztof Tempczyk

Sochaczew – św. Józefa Robotnika

Skierniewice – Miłosierdzia Bożego

 1.  

Ks. mgr Łukasz Warzyński

Mszczonów – św. Jana Chrzciciela

Żyrardów – MB Pocieszenia

 1.  

Ks. mgr Marek Węgrzynowicz

Domaniewice

Mszczonów – św. Jana Chrzciciela

 1.  

Ks. mgr Piotr Paweł Zieliński

Wysokienice

Sochaczew – św. Józefa Robotnika

4. EMERYCI

l. dz.

Imię   i   nazwisko

z parafii

zamieszka w

1.

Ks. kan. Brunon Dąbrowski

Łowicz – Wniebowzięcia NMP

parafii Skierniewice – Miłosierdzia Bożego

2.

Ks. prał. Wiesław Wasiński

zwolniony z urzędu proboszcza parafii Wysokienice

DKS w Sochaczewie

         

5. REZYDENCI

l. dz.

Imię   i   nazwisko

zwolniony z rezydenta parafii

mianowany rezydentem parafii

1.

Ks. mgr Robert Wolniewski

Żyrardów – MB Pocieszenia

Sanniki

6. NEOPREZBITERZY

l. dz.

Imię   i   nazwisko

mianowany wikariuszem parafii

1.

Ks. mgr Bartłomiej Jaska

Sochaczew – MBNP

2.

Ks. mgr Piotr Ornafa

Nowe Miasto n. Pilicą

3.

Ks. mgr Krzysztof Żądło

Międzyborów

7. INNE ZMIANY

l. dz.

Imię   i   nazwisko

zwolniony / mianowany

1.

Ks. kan. mgr lic. Robert Kwatek

zwolniony z urzędu penitencjarza diecezjalnego

2.

Ks. mgr Hubert Piotr Siepert

skierowany na studia pastoralne na WT UKSW

3.

Ks. mgr Grzegorz Słomiński

urlop

4.

Ks. dr Andrzej Sylwanowicz

zwolniony z funkcji kapelana — sekretarza Biskupa Łowickiego, ceremoniarza diecezjalnego i diecezjalnego korespondenta KAI

5.

Ks. mgr Rafał Piotr Woronowski

mianowany kapelanem — sekretarzem Biskupa Łowickiego, ceremoniarzem diecezjalnym i diecezjalnym korespondentem KAI

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 57

 • 32
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 5
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 5
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

36Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Tytus 36 ponad rok temu

  Rawa na mszach w kolko gada o kasie, że za mało. Tfu, nie o kasie tylko o tym, że "parafianie za mało błogosławią" :)))) Już tez organizuje targowisko z cudami: potrzebujesz się uleczyć, zwielokrotnić przychody w firmie? Będziesz mieć to na spotkaniach w parafi w młodzieszynie razem z sektą Glos pana ze Skierniewic i cudotwórcą Marcinem Zielińskim. A kiedy jakiś ponoć zabytkowy krzyz przy kościele został przewrócony to przez tydzień rawa się tym nie zainteresował aż się ludzie zaczęli burzyć i ponoć sami odpowiednio zabezpieczyli krzyz, żeby, jak śmieć, nie leżał na parkingu pod kosciolem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marcin 35 ponad rok temuocena: 75% 

  Boję się że w związku z kontaktami ks. Rawy z Marcinem Zielińskim, który "czyni" cuda, uzdrowienia na zawołanie, ogłasza siebie Chrystuem dzisiejszych czasów to boję się, że organizacja (która przypomina działaniem sektę) "Głos Pana" szuka nowych "czcicieli Marcina". Obejrzyjcie film "Sanktuarium" - idealnie pasująca historia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiek 34 ponad rok temuocena: 80% 

  Niezły prezent imieninowy dla Rawy. Jednak coś zrobił w porównaniu z innymi nieudacznikami, siedzącymi bezczynnie latami na parafiach. Za mocno się wychylał i coś z tym trzeba było zrobić, takie tam zwyczaje panują o czym owieczki o tym nie wiedzą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Adam człowiek 33 ponad rok temuocena: 100% 

  Nareszcie. Doczekaliśmy się. Pastor Rawa wylatuje do Młodzieszyna. Brawo biskupi. Najlepsza decyzja personalna w historii Łowickiej diecezji. Rawa pastor to szkodnik wewnątrz kościoła. Chciał tańców to demon go zaprosił do tańca. Każdy kto dotknie się heretyka Zielińskiego w podobny sposób skończy. I nie wierzcie w te bajeczki że sam chciał przeniesienia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Parafianka 32 ponad rok temuocena: 33% 

  Czytając te wszystkie komentarze można wysnuć jeden wniosek, że pewnie te osoby nigdy nie słuchały wspaniałych kazań ks. Rawy!!!! Bardzo jest mi przykro, że ksiądz Rawa odchodź z naszej parafii.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Konrad 31 ponad rok temuocena: 50% 

  A czemu każdy tylko piszę WYMIENIĆ, I NA WIOSKE GO, co my na wsi to coś gorszego. Rozpuściliście ich sami, co dziennie do kościóka i na mszę dać to nic dziwnego że się parafii trzymają i ciągną kasę. Zmiana proboszcza nic nie da jeżeli sami parafianie się nie zmienią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Anna 30 ponad rok temuocena: 75% 

  Najważniejszą zmianę powinno zrobić się w miejscowości Guzów, bo ksiądz który tam obecnie jest proboszczem to nadaje się do jakiegoś zakładu zamkniętego. To jak on zachowuje się w stosunku do ludzi to poprosi brak słów żeby to opisać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Miejscowy 29 ponad rok temuocena: 50% 

  Tak jak Gołębia z parafii Stanisława czy Pietrzyka z Jakuba tak Rawy z Zadębia też powinno być uroczyste pożegnanie z wywozem na taczce z dużą poduszką.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Parafianin 28 ponad rok temu

  I tyle było z nadzieji że zabiorą Czaplickiego z Kozłowa Szlacheckiego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Teoretyk 27 ponad rok temuocena: 60% 

  Oto prawdziwa twarz kościoła instytucjonalnego - nie liczy się kim jesteś ale czym jesteś w rękach biskupa. Skoro przysięgałeś cześć i posłuszeństwo biskupowi to marsz do Młodzieszyna bo miejsce dla kolegi biskupa jest potrzebne. Rawa może idealny nie był ale na takie potraktowanie z pewnością nie zasłużył. Po raz kolejny łowicki pałac postawił prywatę nad interes ogółu. Ale to już opowieść na inną okazję i rozważania nad miałkością myśli i ułomnością decyzji człowieka zamkniętego czy to w pałacu biskupim czy w domu na Żoliborzu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Karol 26 ponad rok temuocena: 67% 

  Teoretyk - slusznieś się nazwał, bo w praktyce żaden z Twoich domysłów nie ma miejsca - porozmawiaj z ks Rawą, nikt go nie usuwał, to jest jego decyzja, do której biskup się przychylił. Proponuję zdjąć te monochromatyczne okulary i umyć twarz rezygnując z chorego przesiąkniętego jadem patrzenia na świat, bo szkoda życia. Wszystkiego dobrego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wiktor 25 ponad rok temuocena: 75% 

  Gołąb i Pietrzyk już najwyższa pora na wyjazd do biednej wioski gdzieś proboszczować bez elektronicznego zabezpieczenia i ogrodzonego terenu z monitoringiem. Stary hierarcha łowicki w putinowskim wieku ani myśli dalej rozliczać się i brać odpowiedzialność za wikarego Piotra Staniszewskiego i innych . Za to upatrzył sobie Rawę z Zadębia bo parafia bogata a proboszcz Rawa każdy grosz dokładnie nie rozliczał . Budował dla mieszkańców mały park ogrodowy z ławeczkami pod czas gdy inni proboszczowie zabezpieczają i szczelnie grodzą się a otwierają tylko do kancelarii i kościoła w godzinach ustalonych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 24 ponad rok temuocena: 86% 

  Co to znaczy ? że przed nieuchronną likwidacją diecezji rzymskokatolickiej w Łowiczu stary hierarcha mówi : nowy administrator sfinalizuje w Starej Rawie dysertacje i obroni doktorat aby świeżemu żółtodzióbowi z mitrą służyć diecezji i wspierać przyjaciół z kleru . To znaczy że ludzie świeccy w parafii służyli i służą tylko do sponsoringu i oglądania widowiska kleryków ? ! Przecież miały być łączone parafie po dwie , trzy jak w Słupi bo po 1989 w co drugiej wiosce wybudowano kościół rzymski , katolicki a w miastach na co piątej ulicy .Zajmują teren na tysiące ludzi a są to puste place jak w Licheniu , które mogłyby służyć mieszkańcom na parkingi i punkty usługowe.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ptasinek 23 ponad rok temuocena: 75% 

  no wreszcie, i niech zabierze ze sobą sekciarza Marcinka, sam jest ********, na taczkach go powinni wywieźć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~grzes 22 ponad rok temu

  No co ty, Marcinek cuda czyni. Przecież on sam siebie do Chrystusa porównuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiek 21 ponad rok temuocena: 92% 

  A co z proboszczem - coś tam... coś tam... Siedzi na parafii ponad 17 lat, z niczego się nie rozlicza, natomiast podobno prowadzi po cichu biznes prywatno-rodzinny i jak by cisza. A na zmiany zbłąkane owce i barany czekają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Teresa 20 ponad rok temuocena: 83% 

  Uważam że jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia to lepiej zamilczeć. Nie bywałam codziennie w kościele, proboszcz nie był przyjacielem rodziny ale po prostu żal się rozstawać w końcu przeżył z nami kawał czasu i po ludzku jakaś nutka żalu jest. Trzeba przyznać obiektywnie że dużo zrobił dla naszej parafii. Niech Młodzieszyn się cieszy że będzie miał dobrego gospodarza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Edwin 19 ponad rok temu

  Niestety Młodzieszyn nie ma teraz dobrego przewodnika duchowego. Większość ludzi w parafii tak uważa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Micho 18 ponad rok temu

  Młodzieszyn MIAŁ dobrego pasterza. Żal że go nam zabrali. Teraz przyjdzie Rawa wspierający sekciarza Marcina Zielińskiego z sektą "Głos Pana" "Kiedy Bóg kościół stawia, diabeł obok kaplicę buduje" Pamiętajcie i bądźcie czujni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~sebastian 17 ponad rok temuocena: 100% 

  Kiedy Pietrzyk z Jakuba zostannie zmieniony chłop juz 23 lata tam proboszczem jest i drugi Gołąb ze Stanisława też 22 lata ? do emertury tam siedzieć bedą powinna być kandecja max 10 lat na jednej parafi i wyjazd na wioske! Ktoś wie dlaczego Pietrzyk nie jest już dziekanem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Try 16 ponad rok temuocena: 0% 

  Dziwię się,że nie zostałeś doradcą biskupa- masz takie świetne życiowe pomysły.Łał

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~waldi 15 ponad rok temuocena: 44% 

  Przyjdzie nowy i kase ciagnąć od ludzi bedzie, Rawa był zadługo swoje zrobił zbudował kosciół i zarobił na tej parafii kase dobrą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~K 14 ponad rok temuocena: 60% 

  Nie chcesz? - nie dawaj i nie oceniaj z zewnątrz, skoro złym okiem patrzysz na to, że inni dają. Moje pieniądze i parafian, że widzimy sens wydawania ich na kościół. Masz jakiś dowód na to, że ks Rawa "zarobił na parafi kasę"? Chora, krzywdząca ocena i niczym niepoparta, bo ks Rawa to wyjątkowo skromna osoba i zupełnie absurdalny jest przekaz, że na parafii "zarabia dobrą kasę".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~obserwer 13 ponad rok temuocena: 40% 

  Zobaczcie ilu tu prawdziwych "wyznawców wiary zatroskanych" czerwony głos to podsyca ********on wuja millera wydaje plon.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Smutek 12 ponad rok temuocena: 82% 

  Oby ta pseudo uzdrowieńcza sekta odeszła z nim. Marcinek i spółka przypisują sobie uzdrowienie bardzo dużej ilości osób podając w historyjkach że potrafią to zrobić idąc po ulicy. Przez to co się tam działo duża część mojej grupy bierzmowania i nie tylko mojej zrezygnowała. Porażka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~LEna 11 ponad rok temu

  Dziwne, że Kościół nie robi z tym porządku. Mówią ci od wspólnoty że uzdrawiają a nie mają żadnych dowodów. A ci co doznali "uzdrowienia" po kilku dniach ponownie byli chorzy. Obawiam się że duch może tam mieszać, ale raczej nie jest to Duch Święty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nikki 10 ponad rok temuocena: 17% 

  Dobra zesrałeś się? W czym Ci to przeszkadzało? Czy jesteś jednym z wielu zazdrośników o wiarę?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Parafianin 9 ponad rok temuocena: 63% 

  Całe szczęście że go zmieniają

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kolo 8 ponad rok temuocena: 65% 

  I dobrze, gbur na wieś

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Parafianin 7 ponad rok temuocena: 75% 

  Odchodzi proboszcz któremu na sercu leżało przede wszystkim głoszenie Ewangelii. Wymagający wobec siebie i innych. Może nie był idealny, jak wielu (idealnych) by tego oczekiwało, ale będzie go brakowało...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jan Ewangelista 6 ponad rok temuocena: 53% 

  Nie ośmieszaj się. Kasa, kasa, kasa - to się liczy u tego typa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gosc 5 ponad rok temuocena: 71% 

  Płakać po ks. Rawie nie będę ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kika 4 ponad rok temuocena: 82% 

  Częściej np co 6 lat powinni zmieniać księży na wsiach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie 3 ponad rok temuocena: 81% 

  Czy świeckie państwo nie powinno należycie opodatkować dochodowych instytucji w tym koscielnych, które przekazują zyski do państw zewnętrznych?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jan Ewangelista 2 ponad rok temuocena: 92% 

  Jak najbardziej, Bogu kasa nie jest potrzebna

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~bho 1 ponad rok temuocena: 26% 

  idż yebnij się w czoło

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA