Wójt bez wotum zaufania

(fot. Bartosz Nowakowski)

To już drugi raz z rzędu. Rada gminy Skierniewice nie udzieliła wotum zaufania wójtowi Czesławowi Pytlewskiemu. Ponownie nie została przyjęta uchwała w sprawie absolutorium za rok 2021.

Gorąca dyskusja w trakcie sesji rozpoczęła się podczas debaty nad raportem o stany gminy. Już standardowo żaden z mieszkańców wcześniej nie zgłosił się w sprawie opublikowanego dokumentu. Głos zabrali zatem sami radni.

Zbigniew Biernat odniósł się przede wszystkim do braków w raporcie, jakie w jego odczuciu powinny się znaleźć. Jak zaznacza, przedstawione powinny zostać przede wszystkim zagrożenia.

Zagrożenie musiało być bardzo poważne, bo mnie i przewodniczącego wójt podał do prokuratury. Prokuratura śledztwo umorzyła, jednak do sprawy została wynajęta kancelaria prawna z Łodzi. Usługa nie była zapewne darmowa, dlatego pytam wójta, ile z publicznych pieniędzy zostało zapłacone wynajętej kancelarii?

Zbigniew Biernat, radny gminy Skierniewice

Radny, podobnie jak w poprzednim roku odniósł się do spraw związanych ze zwrotem dotacji byłych niepublicznych punktów przedszkolnych.

– Była u mnie mama jednej z byłych prowadzących punkt przedszkolny. Płakała całą godzinę. Sama prowadząca znalazła się w szpitalu. Tak wójt pomaga rodzinie – stwierdza radny.

– Brakuje mi skarg, na wójta, które były zasadne przez gminę. Wojewoda też podtrzymał decyzję – dodaje.

Swoje uwagi zgłosił także przewodniczący gminy rady Skierniewice. Poruszył między innymi takie tematy jak: słaba jakość wody, brak monitoringu czy słaba współpraca z sąsiadującymi samorządami.

Urząd nie jest przyjazny dla petenta. Jest duża rotacja na stanowiskach i w moim odczuciu nie działa w odpowiedni sposób. Jeden z przykładów to dział inwestycji, który jest niezwykle ważny, a też występują częste zmiany na stanowiskach. W biurze rady gmina zmiana w ciągu roku dochodziła już pięciokrotnie. Wójt powinien być menadżerem, który spina całość w odpowiedni sposób.

Witold Baranowski, przewodniczący rady gminy Skierniewice

Przewodniczący przytoczył przykład, który spotkał go osobiście.

– Nie było osoby kompetentnej do nadania numeru PESEL. Otrzymałem odpowiedź, że taką sprawę mogę załatwić w innej gminie – mówi Witold Baranowski.

Po wypowiedziach wójt wnioskował o pół godziny przerwy, po której chciał się odnieść do przedstawionych kwestii. Poruszył między innymi sprawę niepublicznych punktów przedszkolnych, kierując słowa do radnego Zbigniewa Biernata, mówiąc, że „nie pomógł rodzinie w rozwiązaniu sprawy, a wykorzystał ich do walki z wójtem”. Nie brakowało także odpowiedzi do współpracy z radą, gdzie zaznaczył, że do „tanga trzeba dwojga”.

Rada zarzuca mi brak gospodarności. Dlatego ja mam pytanie. Dlaczego radni zasiadają w komisji? I dlaczego za każdą biorą pieniądze? Czy to jest gospodarność?

Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice


Poniżej przedstawiamy głosowania w sprawie wotum zaufania, a także absolutorium.

Wotum zaufania dla wójta gminy dotyczące raportu o stanie gminy:

ZA (5): Grzegorz Wojenka, Monika Urbaniak, Urszula Wenus, Waldemar Pawlak, Zbigniew Kośka;

PRZECIW (3): Edward Mikulski, Witold Baranowski, Zbigniew Biernat;

WSTRZYMAŁO SIĘ (7): Gabriela Trębska, Iwona Pruszkowska, Marek Faryj, Piotr Bednarek, Przemysław Romanowski, Teresa Borowa, Waldemar Syndoman;

Absolutorium dla wójta gminy z wykonania budżetu gminy Skierniewice za 2021 rok:

ZA (7): Grzegorz Wojenka, Monika Urbaniak, Przemysław Romanowski, Urszula Wenus, Waldemar Pawlak, Waldemar Syndoman, Zbigniew Kośka;

PRZECIW (2): Witold Baranowski, Zbigniew Biernat;

WSTRZYMAŁO SIĘ (6): Edward Mikulski, Gabriela Trębska, Iwona Pruszkowska, Marek Faryj, Piotr Bednarek, Teresa Borowa;

000000000

ZOBACZ TAKŻE>>>>WÓJT BEZ KWIATÓW W 2021 ROKU

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

8Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Roma 8 3 miesiące temuocena: 100% 

  Radni,którzy wstrzymali się od głosu powinni zrzec się ze swojej funkcji.Ludzie nie mający swojego zdania nie mogą reprezentować mieszkańców gminy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~zibi 7 4 miesiące temuocena: 50% 

  Ni wyżyna, ni nizina, Ni krzywizna, ni równina - Taka gmina. Ani piasek, ani glina, Tylko lasek i olszyna - Taka gmina. Ani POM-u, ani młyna, Krzyż, chałupy i krowina - Taka gmina. Od komina do komina Wiater hula, deszcz zacina - Taka gmina. Taka gmina. Ni wyżyna, ni nizina, Ni krzywizna, ni równina - Taka gmina. Spotkasz chłopa - gęba sina, Oj, nie wraca ci on z kina - Taka gmina. Miast kobiety, śpiewu, wina - Wóda, czkawka, Gwiżdż Janina - Taka gmina. Nikt od ucha nie ucina, Tylko czasem chrząszcz brzmi w trzcinach Taka gmina. Ni wyżyna, ni nizina, Ni krzywizna, ni równina - Taka gmina. Płacze dzieciak, wyje psina, Gdzieś ktoś kogoś czymś zarzyna - Taka gmina. Jaki powód, czyja wina, Czy to skutek, czy przyczyna - Taka gmina? Tylko urżnąć się na chrzcinach l wziąć zwiać do Wołomina - Taka gmina. Taka gmina!,,,,,,, i Wójta ni ma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lady 6 4 miesiące temuocena: 67% 

  Wójt nic nie robi dla mieszkańców gminy.Pia w różnych sprawach leżą rok dwa i nie są w ogóle rozpatrywane i sprawy petentów stoją w mijescu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~am 5 4 miesiące temuocena: 67% 

  a ja mam wrazenie że niektórzy radni po prostu są na nie bo nie. Aby tylko nie było na tak. Poza tym co to znaczy wstrzymanie się od głosu?? Społeczność wybrała radnych by dokonywali decyzji a nie wstrzymywali się od głosu. Mysle że wiekszość rozliczy radnych przy najbliższych wyobrach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~doradca 4 4 miesiące temuocena: 60% 

  ~ am , ty idź lepiej do sejmu i napisz stosowna ustawę, he,he...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 3 4 miesiące temuocena: 75% 

  Tak zawsze będzie albo gorzej jeżeli Emeryta w podeszłym wieku wybiorą na Wójta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kris 2 4 miesiące temuocena: 61% 

  Myślę że tak jak w tytule- czas referendum chyba już dojrzał i Rada Gminy powinna poddać Wójta weryfikacji przez mieszkańców. Nie można już oglądać, słuchać i akceptować takiego zarzadzania , współpracy i wzajemnego napadania na siebie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie 1 4 miesiące temuocena: 77% 

  Co z remontem drogo do Strobowa? Miał być kontynuowany od stycznia 2022, mamy lipiec, a nic się nie dzieje, robota rozgrzebana i to co zrobiono niszczeje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mokra szkoda gadać 0 4 miesiące temuocena: 50% 

  Jak to jest, że poprzednik pana Pytlewskiego, pan Moskwa był tyle lat wójtem, nic dla gminy nie robił oprócz pchania kasy w OSP a wszyscy go "kochali" i żalu nie mieli. Wójt na medal mimo, że nieudolny w swoich decyzjach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

gm.Skierniewice

Nie zapomnieli o Marii Konopnickiej

Powstał nowy żłobek w gminie

Nagrody dla nauczycieli rozdane

Zegarki z lokalizacją, które pomagają ratować...

Druhowie z Mokrej Lewej wystąpili w produkcji...

Zadebiutował sąsiedzki grill w Miedniewicach

Kuchciwróżki stawiają na młodość

To już szósta Dycha z hakiem

Przywitali szkołę z nowym dyrektorem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA