Zlot Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Spotkali się w harcerskim gronie

(fot. Joanna Młynarczyk)

Tegoroczny 29. Zlot Stowarzyszenia Szarych Szeregów z Oddziałem w Skierniewicach łączy się z rokiem jubileuszowym 80. rocznicy powstania Armii Krajowej i 83. rocznicą powołania Polskiego Państwa Podziemnego. Po raz pierwszy spotkanie zorganizowano (17.09) w budynku Centrum Kultury i Sztuki.

Szaroszeregowcy, żołnierze, harcerze bez was nie byłoby wolnej Polski, bez was nie byłoby tego zlotu – mówił do zgromadzonych Mateusz Jarczyński, prezes skierniewickiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Mateusz Jarczyński stery nad stowarzyszeniem objął w 2021 r. Na stanowisku prezesa zastąpił wieloletniego przewodniczącego, organizatora zlotów Szarych Szeregów i wielkiego społecznika Kazimierza Figata.

W tegorocznym zlocie wzięli udział szaroszeregowcy: Kazimierz Figat, Halina Zwierzchowska, Izabela Witkowska, Joanna Orgielewska, Teresa Kania, Robert Baranczewski, Andrzej Skrzat, Jerzy Jankowski i Edward Kwiatkowski.

Niestety z roku na rok szaroszeregowców jest coraz mniej, a w ostatnim roku na wieczną wartę odeszły kolejne osoby. Podczas apelu, pamięć o nich uczczono minutą ciszy. A w uroczystości udział wzięli przedstawiciele ich rodzin.

Choć szeregi oddziału corocznie topnieją, zarząd stowarzyszenia nie ustaje w kultywowaniu tradycji szaroszeregowych. W miejsce tych, którzy odeszli, bądź nie uczestniczą w życiu stowarzyszenia z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, przychodzą nowi członkowie, którym ideały harcerskie są bliskie i z którymi się identyfikują. Dzięki temu można być spokojnym, że pamięć o bohaterach Armii Krajowej i harcerzach Szarych Szeregów nie zginie i będzie kultywowana przez młode pokolenie.

Osoby najbardziej zasłużone dla stowarzyszenia odebrały statuetki, wszystkim zaś uczestnikom zlotu wręczono pamiątkowe medale.


 

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA