Akt oskarżenia w sprawie prania pieniędzy karteli narkotykowych w sądzie. Fortuna była zdeponowana w banku w Skierniewicach

(ilustracja: stock)

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych tzw. (phishingu).

Grupą przestępczą miał kierować Shalom L.-A.  Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzucił oskarżonemu "udział w obrocie znaczną ilością narkotyków w postaci kokainy o wartości 3,4 miliarda złotych oraz pranie pieniędzy w kwocie ponad 237 milionów USD, ponad 108 milionów Euro, prawie 1,7 miliona funtów brytyjskich i ponad 122 tysiące złotych o łącznej wartości ponad 1,4 miliarda złotych".

Akt oskarżenia dotyczy również Ivana M.-L., Agnieszki B.-K. oraz Adrianna K. Cała trójka odpowiada za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Grozi im do 15 lat więzienia.

Wszyscy oskarżeni odpowiadają z wolnej stopy. Wobec Shaloma L. - A. sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1 miliona złotych zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz dozoru policji. Wobec Iwana M.- L. aktualnie stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 200 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz dozoru policji. Wobec Agnieszki B. K. stosowane jest poręczenie majątkowe w kwocie 80 tysięcy złotych, natomiast wobec Adrianny K. poręcznie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia 2019 roku prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym poprzez zajęcie ponad 1,4 miliarda złotych w dolarach amerykańskich, brytyjskich funtach, Euro i złotówkach.

Jak podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro "zajęcie, a następnie zabezpieczenie pieniędzy było możliwe dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji z 23 marca 2017 roku ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu".

Rekordowe zabezpieczenie to również efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych. Postępowanie było prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy ściśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej).

Pieniądze karteli były zdeponowane w oddziale jednego ze spółdzielczych banków w Skierniewicach, na kontach dwóch zarejestrowanych w Polsce spółek. Obie spółki w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Zostały utworzone wyłącznie po to, aby udostępniać swoje rachunki bankowe do międzynarodowych przestępczych operacji finansowych.

W toku postępowania prokurator ustalił, że  grupa przestępcza składała się z pięciu osób w tym dwóch obywateli Polski oraz 3trzech obcokrajowców. Jeden z oskarżonych Iwan M. - L. jeszcze w 2019 roku, na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, został zatrzymany na terenie Grecji. Szef grupy przestępczej Shalom L. - A. poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, został zatrzymany w październiku 2020 r. na lotnisku w Holandii. Natomiast w maju 2021 roku został sprowadzony do Polski, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

„Mały, ale talent!” po raz jedenasty w...

Dramat nad zalewem w Skierniewicach. Utonęła...

Łódzkie dla młodych

Korneliada. Piknik pełen atrakcji na Rawce

Romowie mają swoje święto w Skierniewicach....

Kulinarne czary mary przyprawione kulturą. W CKiS...

Karta skierniewiczanina rozwiąże problem braku...

Trwają rozmowy z następcą Tesco w Skierniewicach

Rawka też chce osiedlowych tężni

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA