Inwestor: „To będzie perełka, za chwilę przykryjemy budynek dachem”

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Dwie kamienicy w Rynku pod numerem 4 i 5 – jak przekonuje inwestor – będą ozdobą głównego placu miasta. Młodszy, z 1920 roku już (pozytywnie) wyróżnia się na tle zabytków. „Piątka” – czyli narożna kamienica  też będzie perełką – podkreśla Czesław Dobrzyński. Spękania widoczne na budynku nie stwarzają zagrożenia – zapewnia nasz rozmówca.

Wszak do wyboru koloru elewacji modernizowanej kamienicy jeszcze minie trochę czasu, to inwestor zapewnia – konstrukcja została wzmocniona, stropy wylane na nowo. Prowadzony monitoring pokazał, nic się nie dzieje. Zapewniam mamy doświadczenie w modernizacji zabytków – mówi w rozmowie z „Głosem” inwestor.

Czesław Dobrzyński przyznaje: – Naturalnie, najatrakcyjniejszą opcją było wyburzyć budynek i postawić od nowa, ale to nie wchodziło w grę. Nasza kamienica znajduje się pod ochroną konserwatorską.
Jeśli chodzi o spękania widoczne na ścianach, właściciel nieruchomości podkreśla – te widoczne istniały, zanim przystąpiliśmy do prac. Prawdą jest, że modernizacja nieruchomości stanowiła wyzwanie – dodaje.

Kamienice w Rynku pod numerem 5 i 4 właściciela zmieniły w 2016 roku. Nieruchomości położone w strefie ochrony konserwatorskiej zostały sprzedane w sumie za ponad 1,2 mln złotych.

Właściciela budynków – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie było stać na zmierzenie się z remontem ruin. Projekt zabudowy pierzei przy ulicy Rynek oraz zagospodarowanie terenu przy ulicy Okurzałego na potrzeby lokalnej administracji, dawno zginął z planów samorządu. Na ratusz z prawdziwego zdarzenia miasto poczeka na lepsze czasy – komentowali urzędnicy.

Narożny budynek pod numerem 5 pochodzi z 1890 roku. Zanim rada miasta wyraziła zgodę (2015 r.) na sprzedaż, na piętrze nikt już nie mieszkał – lokatorzy zostali wykwaterowani. Przestrzeń na parterze była wynajmowana.

Ratusz zabezpieczył interesy miasta, inwestorowi dał pięć lat na remont i zagospodarowanie nieruchomości. Pozwolenie na prace developerskie przedsiębiorca otrzymał trzy lata temu – informuje ratusz. Inwestor przedłożył ekspertyzę – prace mogą być prowadzone.

Pozwolenie prócz rewaloryzacji zabytków przewidywał zamknięcie nieruchomości od ulicy Okrzei. Uporządkowanie kolejnego fragmentu w centrum Skierniewic.

– Stawiamy, że nie tyle prace wewnątrz kamienicy, wylanie stropu, sprawiły, że konstrukcja budynku mogła zostać nadwyrężona, ile prace ziemne w bezpośrednim sąsiedztwie, mogły wpłynąć na jego stan – mówi Jaromir Grabowski, inspektor nadzoru budowlanego. Kierownik PINB w Skierniewicach pytany o widoczne spękania na całym budynku, możliwe zagrożenie zawaleniem kamienicy poinformował: – Nie mamy oficjalnego zgłoszenia, nie wszczęliśmy postępowania z urzędu. Faktem jest, że mamy na uwadze, obserwujemy, sytuację.

Naczelnik wydziału architektury i budownictwa miejskiego ratusza pytany o inwestycję mówi: – Chcę zwrócić uwagę, że jedynym uprawnionym do kontroli podmiotem jest nadzór budowlany. Przebudowa i nadbudowa kamienicy, śmiem twierdzić, odbywa się z zachowaniem sztuki. Inwestor nie ryzykuje katastrofy budowlanej – dodaje urzędnik.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 20

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Wynik będzie można ocenić w ciągu kilku najbliższych lat zimą pod czas robót ziemnych przy awariach ciepłociągu , gazu , wodociągu a szczególnie w czasie pracy młota krusząco-burzącego czy to jest turecki budynek , czy normalny , miejski w Europie wytrzymujący 6 stopni skali Richtera.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Bolek 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Inwestor zdewastował drogę dojazdową do działek od ul. Mazowieckiej budując blok. W chwili obecnej dobija tę drogę Mirbud budując stadion; podobieństwo w dewastacji już widać w tej inwestycji, chodnik i asfalt w jezdni do wymiany. Może jest to nieuniknione ale prosimy o naprawę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~1a 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Zamieściłeś na naszym portalu komentarz, który został usunięty, z uwagi na niezgodność z regulaminem świadczenia usług przez eglos.pl (zapoznaj się tutaj)

  • użyłeś słów wulgarnych
  • treść komentarza jest rasistowska, antysemicka, propagująca przemoc i nienawiść, raniąca lub godząca w czyjś system wartości, poczucie estetyki i dobrego smaku, uczucia, a także uczucia religijne lub w inny sposób łamiąca prawo,
  • komentarz ma charakter kryptoreklamy lub zawiera dane osobowe.

  odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA