Urząd przeświela wykonawcę projektu drogowej rewolucji w Skierniewicach

(fot. Mariusz Jaworski)

Ratusz poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ulicy Łowickiej (odc. od granic miasta do ul. Armii Krajowej) wraz z rozbudową skrzyżowania ul. Łowicka – Armii Krajowej. Projekt ma powstać do końca 2025 r., prace drogowe mogą ruszyć w 2026 r.

Cena wybranej oferty wynosi 598 tys. zł (kryterium ceny było decydującym – 60 proc. wagi, przy wyborze oferty). Realizacją projektu zainteresowane były trzy podmioty – pracownie projektowe z Kielc, Chmielnika (30 km od Kielc) oraz z Wrocławia. Oferty podmiotów z Chmielnika i Wrocławia, jeśli chodzi o wycenę, były do siebie zbliżone i wynosiły ok. 1,2 mln zł. Oferta Drogowej Pracowni Projektowej Jarosław Białek z Kielc opiewa na kwotę o połowę niższą. Ratusz uzasadnia wybór – oferta spełnia wszystkie warunki wymagane przez zamawiającego (czyt. urząd). Jeżeli rozstrzygnięcie nie zostanie oprotestowane przez pozostałe firmy, "prezydent bez zbędnej zwłoki podpisze umowę z wykonawcą".  Pracownia z Kielc została wezwana do uzupełnienia dokumentacji. Oferta jest atrakcyjna, ratusz nie uznaje, by wartość oferty należało rozpatrywać w kategorii ceny rażąco niskiej. Urzędnicy przypominają, że definicji legalnej tego pojęcie w pol­skim prawie nie ma.

Zgodnie z przepisem (art. 224 ust. 1 pzp), jeżeli zaoferowana cena lub koszt, lub ich istotne części składowe, wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia lub budzą wątpliwości zamawiającego, co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów, zamawiający żąda od wykonawcy wyjaśnień, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich istotnych części składowych.

Rażąco niska cena to taka, która jest nierealistyczna, niewiarygodna w kontekście aktualnej sytuacji rynkowej. Eksperci podkreślają – nie wystarczy więc, aby zasadniczo odbiegała od wartości zamówienia, istotne, aby była to cena taka, że przy zachowaniu reguł rynkowych wykonanie umowy przez wykonawcę byłoby nieopłacalne.

Na temat firmy, która złożyła najatrakcyjniejszą ofertę i jej realizacji internet mówi niewiele, urząd miasta przekonuje – prześwietlamy firmy, z którymi będziemy współpracować. Oferta pracownia Kielc była nieporównanie atrakcyjna w stosunku do pozostałych, ale przecież opiewa na kwotę większą niż zakładaliśmy.

U zbiegu ul. Łowickiej i Armii Krajowej powstanie rondo, pozwalające zachować płynność ruchu na krajowej siedemdziesiątce, tym samym, udrożnić wjazd do miasta, poprawić przepustowość trasy wprowadzającej do miasta ruch samochodów od strony autostrady A2 – informuje prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Ogłoszony w ostatnich dniach września (21.09), rozstrzygnięty w połowie października (otwarcie ofert 2.10) przetarg, był drugim podejściem do wyłonienia wykonawcy. Poprzednie – w sierpniu nie zostało rozstrzygnięte. Ratusz ogłosił, że budżet, którym dysponował na to zadanie, wynosił 250 tys. zł (kwoty przeznaczonej na realizację zadania nie zmieniono w drugim przetargu). Postępowania w pierwszym podejściu nie rozstrzygnął, gdyż wysokość ofert nie mieścił się w zaplanowanym budżecie. Wówczas do przetargu stanęło pięć pracowni projektowych – obok wskazanych powyżej firm z Kielc, Chmielnika i Wrocławia, oferty przedłożyły podmioty z Warszawy i Łodzi. Kalkulacje pracowni projektowych, które nie stanęły do drugiego przetargu, opiewały na ok. 900 tys. zł, kalkulacje pozostałych podmiotów nieznacznie się zmieniły. Firma z Kielc podwyższyła ofertę, w stosunku do tej z sierpnia, o 70 tys. zł.

Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej – także koncepcję zagospodarowania terenu, projekty usunięcia wszelkich kolizji z istniejącymi i projektowanymi elementami zagospodarowania terenu, projekty podziału działek geodezyjnych, gospodarowania zielenią i projekt zieleni. Firma odpowiadać będzie za przygotowanie stałej zmiany organizacji ruchu, projekt czasowej zmiany organizacji ruchu (na czas prowadzenia robót budowlanych), operat wodnoprawny – w przypadku potrzeby, wykona przedmiary robót (dla wszystkich robót), kosztorysy inwestorskie (dla wszystkich robót).

Ostatecznie dokumentacja w ratuszu ma zostać złożona do końca 2025 roku.

Inwestycja to rewolucja drogowa w tej części miasta. Siedemdziesiątka na obszarze objętym projektem zostanie poszerzona, wyposażona w oświetlenie ledowe, chodniki, wzdłuż drogi posadowione zostaną ekrany akustyczne, całkowicie zmieniające krajobraz, ale i wymagające nowych rozwiązań (kwestia organizacji lewoskrętów, budowa wjazdów na posesje, bramownic, wysepek rozdzielających pasy ruchu).

Autorzy koncepcji przebudowy głównych ciągów komunikacyjnych w tej części Skierniewic zwracają uwagę, że posadowienie ekranów akustycznych w terenie uzbrojonym (gazociąg) towarzyszyć muszą wykupy pasa drogowego.

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy fragmentu drogi, którą ratusz chce zmodernizować w pierwszej kolejności. Wpuszczenie ruchu ze zmodernizowanej i poszerzonej drogi w wąskie gardło, jakim byłaby ulica Wyszyńskiego, nie pomogłoby rozwiązać problemów, z którymi mierzą się zmotoryzowani. Urzędnicy przygotowują zatem inwestycję modernizacji ul. Wyszyńskiego, aż do ul. Widok.

W każdym z trzech dyskutowanych wariantów realizacji inwestycji ul. Kameralna, w strefie skrzyżowania z ul. Widok nie będzie bezpośrednio skomunikowana z drogą, zaproponowano odcięcie tego połączenia komunikacyjnego i zapewnienie dojazdu do ul. Kameralnej od ul. Widok nowym sięgaczem.

W każdym z rozważanych wariantów natomiast w obszarze skrzyżowania DK70 i ul. Nowy Świat zachodzi kolizja z dwoma istniejącymi budynkami mieszkalnymi. Ich rozbiórka będzie konieczna.

Analizy wykazały, że najkorzystniejszym rozwiązaniem, gdy chodzi o skrzyżowanie Armii Krajowej/DK70 będzie skrzyżowanie skanalizowane (urzędnicy skłaniają się ku budowie ronda turbinowego), gdyż w ten sposób uniknie się tworzenia kolejek na wlocie ulicy Nowy Świat w szczycie porannym.

Urbaniści rekomendują – rzeczą, którą warto rozważyć, jest zmiana formy skrzyżowania ul. Armii Krajowej z DK70 z ronda turbinowego na skrzyżowanie skanalizowane. Jeżeli celem zasadniczym inwestycji jest zwiększenie płynności ruch w ciągu DK70 to należy wybrać rondo turbinowe. Jeżeli ważniejsza jest równowaga między ruchem wzdłuż DK70 a tym z ul. Nowy Świat i Armii Krajowej powinno się wybrać skrzyżowanie skanalizowane.

Kolejny etap – poszerzenie ul. Wyszyńskiego

W czerwcu na łamach „Głosu” prezydent miasta Krzysztof Jażdżyk zapowiedział konieczną rewolucję drogową na osiedlu Widok. Mówił: – Jeżeli zaniechamy strategicznych decyzji inwestycyjnych, nie nowi mieszkańcy, a ruch samochodowy uczyni życie na Widoku bardzo trudnym. Optymalnym rozwiązaniem ma być budowa czteroprzęsłowego wiaduktu.

W jednym z wariantów w ciągu ul. Wyszyńskiego zaproponowano wiadukt umożliwiający bezkolizyjną realizację relacji na wprost na skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów. Ruch związany z obsługą okolicznej zabudowy usługowej i mieszkaniowej ma być realizowany przez drogi serwisowe.

Koszty realizacji zmiany organizacji ruchu, to w zależności od wariantu – budowa wiaduktu, czy próba szukania rozwiązań w ramach istniejących rozwiązań zamykają się kwotą ok. 38 mln zł (bez wiaduktu) lub ok. 49 mln zł, gdy miasto będzie szukało kompleksowych rozwiązań (wiadukt) i gdy na ich realizację będzie miało fundusze.

Budowa wiaduktu to rozwiązanie optymalne, bez „ograniczonego terminu ważności”, ale wymagające przeprowadzenia wykupów --  w sumie ok. 23 tys. mkw. Pow. (wariant bez wiaduktu – ok.21 tys. m kw.).

Pozostaje kwestia rozwiązania jednego z poważniejszych w godzinach popołudniowych problemów komunikacyjnych miasta – skrzyżowanie z ul. Widok ((zjazd z wiaduktu). Zakres projektowanych prac na razie nie obejmuje tej krzyżówki.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~der Onet 7 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Czyli wygrał nie ten co miał wygrać?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dariooo 6 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Zaraz wiadukt z ulicy Wyszyńskiego na Szarych Szeregów?? Jak? I gdzie ta ulica Nowy Świat??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Go_ 5 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Która to ulica Nowy Świat?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~New 4 5 miesięcy temuocena: 60% 

  Moim zdaniem to nazwę ulicy rada miasta nadała jeszcze przed covidem. To jest tzw. część zachodniej obwodnicy miasta. Faktycznie jest to droga od AK do Waryńskiego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wiem 3 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Łączy ul. Armii Krajowej z Waryńskiego. Od tego roku na mapach miasta ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gizmo 2 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Też chciałbym wiedzieć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mójnik 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Wydaje mi się, że sensowniej było by zająć się nowym wiaduktem nad torami w ciągu ulicy Unii Europejskiej. Odciążyło by to stary wiadukt i zdjęło część ruchu ze skrzyżowania Widok-Wiadukt. Zwiększył by się ruch na Armii Krajowej i na skrzyżowaniu Armii Krajowej - Łowicka zbudować rondo. Wiadukt w ulicy Wyszyńskiego to chyba jakiś żart?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Prezydent Skierniewic świadkiem w procesie o...

Jeśli nie europejskie centrum ortopedii to co?...

W pierwszym podejściu nie udało się wskazać...

Przy markecie w Skierniewicach powstaje skup...

Zastępca prezydenta Skierniewic nie zamierza...

Dwie kolizje drogowe, jedna osoba w szpitalu

2 w 1 na działkach, czyli malinotruskawka lub...

Już w piątek początek koszykarskiego...

W długi majowy weekend wybierzcie się do...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA