Trzeba ocalić ten budynek, to pierwsza siedziba urzędu gminy

(fot. Beata Pierzchała)

Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, choć ma wielką wartość sentymentalną. Prawdopodobnie został zbudowany w 1921 roku i był pierwszą samodzielną siedzibą Urzędu Gminy Słupia. To były lata świetności gminy Słupia, gdzie wówczas mieszkało ponad 9 tysięcy osób.

Powiedzieć, że to skromny budynek, to nic nie powiedzieć. Niewielkich rozmiarów, bardzo zniszczony i obecnie niskiej wartości materialnej, kiedyś był siedzibą Urzędu Gminy Słupia. Dzięki tej nieruchomości urząd mógł się usamodzielnić i został przeniesiony z folwarku w Gzowie do długo oczekiwanej własnej siedziby.

– Bardzo chcielibyśmy go ocalić, bo stanowi dla nas dużą wartość sentymentalną – podkreśla Mirosław Matulski, wójt gminy Słupia. – W latach 20. XIX wieku Słupia była potężną gminą z wielkim potencjałem. Wtedy mieszkało na naszym terenie ponad trzy razy więcej osób niż teraz. W tym okresie powstała gminna spółdzielnia, miał tutaj siedzibę bank. Warto byłoby pozostawić pamiątkę po tym dobrym okresie.

Budynek, w którym obecnie znajduje się jedynie poczta, był siedzibą urzędu aż do 1983 roku, w międzyczasie został otynkowany, płożono nowy dach. Kiedy powstał nowy, dwupiętrowy gmach dla potrzeb lokalnego samorządu stara siedziba została zaadaptowana między innymi na potrzeby poczty.

Więcej na ten temat w papierowym "Głosie" z 11 stycznia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA