Zabiegi elektrostymulacji uzupełnieniem terapii logopedycznej w jednym ze skierniewickich przedszkoli

(Łukasz Saptura)

Coraz więcej dzieci ma problemy z prawidłową wymową. Jednocześnie pojawiają się metody, dzięki którym przedszkolaki mówią poprawnie. Jeden z takich innowacyjnych zabiegów przeprowadzany jest od kilku miesięcy w Przedszkolu numer 3 w Skierniewicach. To zabieg elektrostymulacji.

Zabieg elektrostymulacji polega na przepływie prądu o niskim natężeniu. W ten sposób są pobudzane nerwy i mięśnie do skurczu. Brzmi groźnie, jednak jak słyszymy w Przedszkolu numer 3 w Skierniewicach, gdzie stosowana jest ta metoda, zabieg jest bezbolesna dla dzieci.

- Zabieg jest bezpieczny. Prąd jest o niskim natężeniu, impulsowy, przerywany, więc nie poparzy. Ale mimo wszystko może czuć mrowienie, wibrację. Nie jest dla dziecka bardzo komfortowe, ale skuteczne. Jednak dzieci podczas zabiegu chętnie współpracują - mówi logopeda, Ewa Kisiel.

Taki zabieg trwa od dwóch do pięciu minut. Uczestniczy w nich pięcioro przedszkolaków w wieku od pięciu do sześciu lat. Metoda stosowana jest przy terapii zaburzeń połykania, oddychania, napięcia mięśniowego, obniżonej sprawności artykulatorów: warg i języka. Wszystkie te trudności można spotkać u dzieci, które uczęszczają do przedszkola przy ulicy Mikołaj Kopernika.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, stymulacja jest metodą wspomagającą i nie zastępuje tradycyjnej terapii. Po trzech miesiącach od rozpoczęcia innowacyjnych metod na zajęciach widać już pierwsze efekty oraz postępy.

- Używam elektrostymulatora w pracy z dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym i widzę, że ograniczone zostało ślinienie. Jest lepsza pionizacja języka. Zwiększyła się sprawność artykulatorów, czyli mięśni warg, języka i podniebienia. Dzieci lepiej mówią, wyraźniej wymawiają głoski „r”, „l”, czyli głoski w wymowie wymagana jest pionizacja języka - podkreśla Ewa Kisiel.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

oświata

Ponad 8 tysięcy skierniewickich uczniów w piątek...

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Skierniewiccy ósmoklasiści symbolicznie żegnają...

Klik! - licealiści pomagają seniorom wkroczyć w...

Skierniewickie Juwenalia: miasto w rękach...

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA